Історія приватного лікаря з Мерефи, який повірив у медреформу

Щороку в медичному центрі «Ваш доктор» у Мерефі реєструється близько 7–8 тисяч звернень пацієнтів. Близько 500 із них лікуються безкоштовно, тому що минулого року керівник центру Сергій Підан повірив у медичну реформу і як ФОП підписав договір з Національною службою здоров’я.

Без сорому дивитися в очі пацієнтам

За плечима Сергія Підана – 19 років лікарської практики. З них 13 він відпрацював у міській лікарні. Бажання піти у вільне плавання у медика виникло давно. У 2007 році він навіть робив таку спробу, але юрист його переконав, що це неможливо зробити без 20 тисяч доларів. Тож чоловік відклав здійснення своєї мрії до кращих часів. Реалізувати її вдалося в 2014 році. З’ясувалося, що головна умова для отримання відповідної ліцензії – не купа грошей, а наявність необхідної площі (враховувалась загальна кількість квадратів, освітленість, шумоізоляція тощо). І таке приміщення лікар знайшов у центрі Мерефи, обладнав за всіма вимогами кабінет і почав вести терапевтичний прийом пацієнтів, робив УЗД та кардіограму.

– У міській лікарні я набув багато досвіду. Я лікував людей, але водночас доводилося бути і «рішалою». І мене це сильно пригнічувало, бо хотів лікувати пацієнтів і без сорому дивитися їм у вічі. Коли відкрив свій кабінет, це стало можливим. Тепер я можу приймати пацієнта стільки, скільки це потрібно йому. Я можу слухати людину і бути їй корисним. І найголовніше – є зворотний зв’язок, – підкреслив Сергій Підан.

Через рік медична практика розширилася – прийшов ще один лікар – терапевт-ендокринолог Олексій Різниченко, почалася співпраця з лабораторією (у центрі стало можливим зробити й аналізи). З 2019 року до команди приєднався ЛОР-лікарка Ірина Смаль (ФОП отримав відповідну ліцензію). А з березня 2020 року до медичного центру запросили на роботу молоду лікарку терапевта Ганну Струтинську.

Сергій Підан разом з колегами уважно слідкував за медреформою в Україні від самого її старту. І якщо на початку був певний скепсис, то потім він змінився зацікавленістю.

Читайте також: Досвід Нової Водолаги: показали всім лікарям Харківщини, що реформа працює 

Сергій Підан

Сергій Підан

керівник медичного центру «Ваш доктор»

«Протягом 2019 року ми з колегами обговорювали можливість співпраці з Національною службою здоров’я. А в 2020 році прийняли рішення взяти участь у реформі первинної ланки. Ми подали всі необхідні документи та уклали договір із НСЗУ»

Сергій Підан пройшов також навчання у рамках проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді», який реалізується Харківською обласною радою в співпраці з Асоціацією органів місцевого самоврядування та громадськими організаціями за фінансової підтримки ЄС. Учасники проєкту отримали нові знання, професійну консультацію, гранти для покращення якості власних медичних послуг. Зокрема, в рамках проєкту йшлося також про співробітництво ФОПів з Нацслужбою здоров’я. Так, реформа дозволила Сергію Підану як власнику підприємства укласти договір з НСЗУ, співробітники у штаті ФОПу також мають право укладати декларації з пацієнтами. У найближчій перспективі, окрім Сергія Підана та Ганни Струтинської, декларації з пацієнтами почне підписувати і терапевт-ендокринолог Олексій Різниченко.

За словами керівника медичного центру, за рік до нього звертаються 7–8 тисяч пацієнтів. Серед цього числа є і ті, за обслуговування яких сплачує держава. Першу декларацію з пацієнтом Сергій Підан уклав у середині листопада 2019 року. А вже на липень 2020-го з лікарями медцентру було укладено 488 декларацій. Та виявилося, що люди бояться укладати декларацію з приватним лікарем, але водночас приходять на комерційний прийом.

 – Ми своїх пацієнтів намагаємося перевести на декларацію, однак не всі погоджуються. Нещодавно я був на виїзді у пацієнта, робив УЗД. Кажу йому: «У нас же є сімейний лікар, ви можете з ним укласти декларацію і будете обслуговуватись безкоштовно, у разі необхідності він приходитиме до вас додому». А він відповідає: «У мене вже є сімейний лікар, тільки вона на виклики не ходить», – зазначив Сергій Підан.

Читайте також: Нова – замість сторічної: на Балаклійщині відкрили другу збудовану амбулаторію

Якщо у людини є декларація із сімейним лікарем (не важливо яким – державним чи приватним), то держава гарантує безоплатний прийом та консультацію, лікарський супровід пацієнтів з хронічною хворобою, виклик лікаря додому, вакцинацію та лабораторні дослідження, також лікар безкоштовно зробить кардіограму, швидкі тести (ВІЛ, гепатити). До речі, нещодавно центр отримав за державною програмою вакцину від дифтерії/правця. У планах також отримати вакцину від кору. Для дорослих безкоштовні вакцини дифтерія/ правець та кір (якщо пацієнт потрапив в епідосередок). А для дітей – усі вакцини, що зазначені в календарі щеплень.

Також лікарі центру прийняли рішення об’їхати всіх своїх пацієнтів похилого віку, бо хтось з них зараз не може доїхати на контрольний прийом, хтось боїться коронавірусу.

За міжнародними протоколами

НСЗУ наполягає на тому, щоб лікарі у своїй практиці використовували міжнародні протоколи, бо це один з індикаторів якості надання медичної послуги. Лікарі центру в Мерефі ще від початку його створення використовують міжнародні протоколи. За словами Сергія Підана, протокол оберігає пацієнта і не дає лікарю зробити зайвого.

– Якщо лікар призначає обсяг лікування, більший за протокол, то він витрачає гроші пацієнта. До того ж багато препаратів без доказової бази, – наголосив власник медичної практики.

 

Сергій Підан стверджує, що наразі НСЗУ працює, як налагоджений механізм. Якщо виникають якісь питання, то вони швидко вирішуються. Так, у практиці лікаря був випадок, коли через збій у електронній системі НСЗУ призупинила з його ФОПом договір. Лікарі центру не могли укладати декларації, виписувати електронні рецепти, взагалі робити якісь медичні записи у системі. Однак оплату від НСЗУ ФОП отримав. Завдяки спільним зусиллям Сергія, представників служби здоров’я та розробників роботу системи було відновлено за два дні.

Також нещодавно у багатьох лікарів-ФОПів виникла проблема – у травні ДРАЦСи відмовилися приймати їх свідоцтва про смерть пацієнтів. Сталося це через правову колізію. Відповідно до наказу МОЗ № 504 лікарі-ФОПи мають таке право, проте приватних лікарів не було у переліку Мін’юста, яким надавався дозвіл виписувати свідоцтва про смерть. Після кількох тижнів листування Сергія Підана з МОЗ, Мін’юстом та НСЗУ Мін’юст врегулювало свої нормативно-правові акти, і 10 липня колізію було усунено.

– Реформа первинної ланки медицини – це супер. Це те, що потрібно було для української медицини. Можливо, люди ще до кінця не розібралися у цій системі, бо нове завжди страшно. Однак наразі – це вже непогано налагоджений механізм, – переконаний Сергій Підан.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися