Україна повернула з полону 230 воїнів (фото, відео)

03.01.2024 19:56 Всі Новини
Фото: КШППВ Фото: КШППВ

Понад 200 військових і цивільних українців, зокрема захисників «Азовсталі», сьогодні повернулися з російського полону.

Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський, передає «Слобідський край».

«Наші – вдома. З російського полону повернули понад 200 наших воїнів і цивільних. Солдати, сержанти, офіцери. Воїни Збройних Сил, Національної гвардії, ВМС, прикордонники. Частина захисників боронила Маріуполь та «Азовсталь». Дякую всім, хто, попри всі труднощі, повертає наших людей додому! Дякую нашим захисникам! Ми зробимо все, щоб повернути всіх наших людей, які нині в російській неволі», – написав Глава Держави у ТГ-каналі.

Усього звільнили 230 осіб. Серед них представників Збройних Сил України – 130 (серед них ТрО – 14, ВМС – 14), Національної гвардії – 55, Державної прикордонної служби – 38, Національної поліції – 1 та шестеро цивільних, які були незаконно позбавлені волі, повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
 
Серед повернутих були як ті, хто мав офіційний статус військовополоненого, підтверджений через Міжнародний комітет Червоного Хреста (182 особи), так і ті українські військовослужбовці, які вважалися зниклими безвісти та мали статус «пошук особи» (48).

Більшість звільнених – чоловіки (225), п’ятеро жінок. До рядового та сержантського складу належать 213 осіб, одинадцятеро – офіцери.

Після виснажливих місяців полону повернулася, зокрема, бойова медикиня зі складу 36-ї ОБрМП. Перебуваючи у неволі, вона принципово розмовляла українською мовою. Росіяни декілька разів імітували її вивезення на обмін, але в результаті повертали назад до місця утримання.

«Нарешті побачать своїх рідних та близьких семеро захисників острова Зміїний, музикант військового оркестру, військовослужбовиця ЗСУ, яку росіяни позбавили волі під час перебування в декретній відпустці, нацгвардійці, які потрапили в полон, виконуючи свої обов’язки на ЧАЕС, цивільний викладач Східноукраїнського національного університету імені В. Даля, оборонці Маріуполя», – розповіли у Координаційному штабі.

Звільнених з полону зустрічали керівник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, шеф української розвідки Кирило Буданов, член Координаційного штабу Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, секретар Штабу Дмитро Усов.

Деякі подробиці розкрив глава ГУР Міноборони України Кирило Буданов.

– Проведено черговий обмін, сьогодні нарешті через значний проміжок часу нам удалося провести дуже складний обмін. Сьогодні повернулися в Україну 230 її захисників, серед яких є і бойовий медик, і захисники з о. Зміїний, ЧАЕС, які ще в перші дні були захоплені, з «Азовсталі», прикордонники, поліцейські, нацгвардійці, ЗСУ – тобто всі абсолютно категорії. Цей обмін готувався досить довго, – сказав Кирило Буданов. 

Серез воїнів 94 чоловіки – співробітники системи МВС, повідомив глава Нацполіції Ігор Клименко: 

– Це наші прикордонники, нацгвардійці та поліцейський. Більшість з них перебували у полоні з 2022 року. Вони мужньо захищали Маріуполь, Азовсталь. Боронили Київщину, Харківщину, Луганщину, острів Зміїний, – повідомив Ігор Клименко.

Герої отримають необхідну психологічну підтримку, реабілітацію, а за потреби – медичне лікування

Зауважимо, що це найбільший від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну обмін військовополоненими. У липні 2023 року Україні вдалося повернути з російського полону 45 військових та двох цивільних.

Автор:
Олег Артаєв