Як отримати компенсацію за травму через ожеледицю
Насамперед треба розуміти, що компенсацію за таку травму можна отримати, якщо ви будете діяти відразу, а не потім, коли вам уже наклали гіпс. А ще – треба розуміти, до кого саме звертатися, тобто хто відповідає за ту територію (місце), де ви травмувалися.
Читайте також: Чи може роботодавець перевірити ваш лікарняний
Часто адміністрація обмежується тим, що вивішує попередження на кшталт: «Обережно! Слизько!». Але, як пояснив адвокат Роман Чумак, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства та організації мають:
- утримувати в належному стані об’єкти благоустрою та їх частини, які перебувають у їх власності або користуванні, а також територію, яка за правилами благоустрою прилягає до цих об’єктів;
- компенсувати збитки, заподіяні внаслідок порушень цих правил.
Якщо йдеться про багатоквартирний будинок, то балансоутримувачем може бути ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора), ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) або ЖБК (житлово-будівельний кооператив).
Якщо впали: покрокова інструкція
Адвокат Роман Чумак радить діяти таким чином:
- За потреби викличте «швидку». Попросіть перехожих, щоб зробили фотографію місця падіння, як доказ, що територія не очищена від снігу та не посипана піском.
- Заручіться підтримкою свідків, які можуть підтвердити падіння на неочищеному тротуарі в суді.
- Якщо вас забрала «швидка» до травмпункту, переконайтеся, що в картці вказано причину травми – «падіння через ожеледицю». Бажано записати всі дані бригади швидкої допомоги, яка вас доставила до лікарні.
- Сформулюйте претензію та надішліть її рекомендаційним листом на адресу установи або служби, яка відповідає за ділянку, на якій ви впали. У листі вкажіть, що ви розраховуєте на компенсацію до певної дати. Додайте копії всіх документів і чеки з аптеки та рецепти з лікарні.
Якщо вам відмовили в компенсації, подавайте позов до суду.
Докази для суду
Для звернення до суду з відповідним позовом Роман Чумак радить зібрати необхідні докази, а саме:
- Довідку з лікарні, в якій зазначено вид травми та обставини, за якої ви її отримали.
- Наявність порушення відповідального за територію (відео- або фотозйомка із зазначенням дати та часу).
- Показання свідків.
- Підтвердження матеріальних витрат (рецепти лікарів, чеки з аптеки).
- Підтвердження моральної шкоди: висновки лікарів, показання свідків про тяжкість страждань, рецепти ліків для боротьби з депресією та іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок травми, – якщо вони у вас є.
Адвокат наголосив, що у таких справах позивача звільняють від сплати судових зборів під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Але все ж таки, щоб уникнути неприємностей, краще дивитися під ноги та вміти відстоювати свої права ще до того, як хтось отримає травму на льоду.
Читайте також:
Атакують колектори: що робити