Пошкоджені вікна: що з ними робити

27.04.2023 10:20 Корисно
Фото: 0462.ua Фото: 0462.ua

Під час обстрілів найчастіше від вибухової хвилі в будівлях жителів Харківської області пошкоджуються вікна, адже їх основний елемент, скло, є дуже крихким. Тому з ними й виникають проблеми.

Насамперед господарю слід виконати всі юридичні процедури для підтвердження інформації про пошкоджене житло. Після цього можна розпочинати доводити до ладу приміщення, і вікна зокрема. 

Розпочати потрібно з прибирання скла з підлоги, щоб не розносити його уламки й не поранитися. Після цього на випадок падіння уламків розстелити під вікном покривало чи щось подібне – і можна працювати далі. 

Процес прибирання скла з вікон «старого типу» і з металопластикових ненабагато, але відрізняється, тому далі розглянемо кожний з них окремо. 

А от завершення роботи для всіх типів вікон однакове. Власне, тут теж є кілька варіантів. Якщо є така можливість, доцільно, щоб ремонтні роботи – чи то заміну склопакета, чи повну заміну вікна з рамою – виконав спеціаліст. До речі, подекуди на Харківщині такі послуги можуть надаватися за гуманітарними або волонтерськими програмами, варто про це спитати в місцевих адміністративних установах. Якщо домовленість зі спеціалістом уже є, доцільно уточнити, чи потрібно здійснювати попередню підготовку до робіт, і якщо так – яку саме. 

Важливо!
Не повідомляйте виконавцю робіт, коли вас «точно не буде вдома», краще скажіть, коли ви точно будете – як то кажуть, береженого Бог береже, відсутність господарів може спровокувати когось на протиправні дії.

Замінники скла

Нечасто всі роботи з вікнами можна виконати протягом одного дня – причини бувають різні, але наслідок однаковий: віконний отвір слід закрити. Адже приміщенню потрібен захист і від дощів, і від нічної прохолоди, і від усіляких гризунів, здичавілих тварин і мурах тощо.

Якщо в господарстві знайдеться оргскло, розмір якого дозволить прикрити все вікно – це буде чи не найкращий і простий матеріал для прикриття вікна. Його потрібно закріпити цвяхами чи чимось подібним. Як прикриття можна використати і харчову плівку: відкрити стулки та обмотати в кілька шарів віконну раму так, щоб плівка щільно закривала віконний отвір. До речі, таке прикриття краще за інші захистить приміщення від зовнішньої вологи. Також можна взяти ДСП або фанеру: слід вирізати з них поверхню за розмірами вікна і прикріпити її до отвору за допомогою цвяхів або шурупів. Ще можна використовувати гіпсокартон, сендвіч-панелі або просто щільні шматки картону. Урешті-решт, можна затулити віконний отвір цупким простирадлом, ватяною ковдрою чи подушкою – не кращий варіант, але краще так, аніж ніяк. Щоб захист від холоду був надійнішим, фахівці рекомендують обшивати вікна з обох боків.

«Традиційні» вікна

Після підготовки «робочого місця» можна починати процес усунення осколків, які не випали на підлогу. Щоб скло не розсипалося під час роботи, на його поверхню слід нанести смуги малярної стрічки або скотч – що є в наявності. Щільність нанесеної сітки залежить від розміру уламків. Акуратно витягнувши цвяхи, прибрати штапик. Натиснути на скло зі зворотного боку, якщо не виходитиме – злегка підбити його ручкою молотка. Щоб звільнити скло із силіконового герметика, слід прорізати герметик по периметру ножем-різаком. Обережно витягнути спочатку великі шматки скла, а потім усі дрібні. Шпателем або стамескою очистити стару замазку і шматочки скла, що застрягли в усьому фальці. Якщо десь залишилися цвяхи від штапика, витягнути їх, після чого пройтися по всій поверхні вікна, змітаючи пил та залишки скла. І наостанок – обробити всю оголену деревину ґрунтовкою для зовнішніх робіт, щоб підготувати раму для установлення нового скла.

Металопластикові вікна

Зазвичай такі вікна доволі важкі, тому працювати з ними доцільно хоча б удвох. 
Порядок виймання склопакета однаковий для всіх частин вікна – і з рухомих, і з нерухомих. Єдина різниця: частину, що відкривається, спочатку потрібно зняти.

Якщо пошкоджено лише одне скло, краще замінити весь склопакет повністю. Це вийде дешевше, ніж приклеювати нове скло, закачувати газ і герметизувати.

Для цього слід прибрати декоративну накладку з верхньої петлі та витягнути стрижень, який утримує стулку. Після цього покласти зняту частину на рівну поверхню, і можна витягувати з неї склопакет.
Для роботи вистачить лише одного інструмента, він має бути одночасно тонким і жорстким – ніж, шпатель або навіть сокира.

Склопакет тримається в рамі за допомогою спеціальних штапиків. Слід вставити ніж або шпатель у щілину між штапиком і рамою під кутом 45º та потихеньку відокремлювати штапики від конструкції. Починати слід із середини, поступово просуваючись убік. Далі обережно зняти штапики з вікна: спочатку бічні, потім нижній.

Між склопакетом і рамою розміщені спеціальні прокладки різної товщини. Їх слід прибрати, щоб не випали надвір, і запам’ятати, де який був, а краще – записати. Також можна підписати зі зворотного боку і штапики, трапляються випадки, коли вони виготовлені різної довжини.

Верхній штапик зняти, притримуючи скло руками. Після цього прибрати прокладки зверху і поступово обережно нахиляти склопакет на себе. Як він вийде, слід його поставити (цілий) або покласти на заздалегідь підготовлену поверхню (пошкоджений).

Щоб вставити скло назад, повторити технологію. Щоправда, тепер замість ножа або шпателя слід використати дерев’яний молоток. Можна використовувати дерев’яну рукоятку звичайного молотка або сокири.

Якщо господар планує у звільнені рами вставляти новий пакет власноруч, то процес відбувається у зворотному порядку. Спочатку слід вставити на місце прокладки, потім склопакет. Далі вставити руками хвостовик штапика (порядок такий: спочатку верхній і нижній, потім – бокові) у штапикову канавку рами і гумовим молотком, ударами середньої сили, повністю всадити штапик у паз.

Раніше ми писали також, як відмити вікна після скотчу.   

Більше корисних порад та рецептів ви знайдете в розділі Корисно на нашому сайті.

Автор:
Зоя Голіусова