Реформа сільської медицини на Харківщині отримала супровід ЄС. Фото
Медики сіл і містечок області, керівники громад, громадськість не залишаються сам на сам з нововведеннями у своїй роботі, пов’язаними з реформою первинної ланки медицини. У вересні 2018-го для них відкрилися можливості щодо навчання – завдяки масштабному міжнародному проекту за підтримки ЄС «Ефективна первинна медицина в громаді», головним координатором якого є Харківська обласна рада.
За минулі чотири місяці команда проекту провела перші навчальні модулі для керівників центрів первинної медико-санітарної допомоги, керівників громад і районів Харківської області та лікарів, які планують розпочати власну практику.
Щоб молоді кадри не боялися їхати працювати в села та містечка, також було проведено ярмарок вакансій для студентів і випускників медзакладів, на якому свої пропозиції представили 25 медичних установ області.
– Під час децентралізації, коли всі повноваження віддаються на первинний рівень, для всіх сільських територій важливо, аби послуги надавалися якісно, особливо медичні. І для того, щоб у ногу з часом проводити медреформу, щоб медицина на селі розвивалася, а її фахівці мали підтримку в отриманні знань, пояснень і відповідей на свої запитання, і втілюється цей проект. Це шлях не одного місяця, – зазначив голова Харківської обласної ради та голова Ради партнерів-бенефіціарів проекту Сергій Чернов.
Читайте також: Де на Харківщині перевищено епідпоріг з грипу
Бути добрим лікарем недостатньо
Як розповідають організатори, хоч проект стартував відносно недавно, але вони вже відчувають віддачу та високу зацікавленість у ньому на місцях.
– Це як ланцюгова реакція. Коли на тренінги приїздять представники одного району, надалі до нас надходять заявки з інших районів. Ми відчули реальний запит на знання, – зазначає менеджер проекту Наталя Бібік.
За її словами, працівники сільської медицини найчастіше кажуть, що їм не вистачає саме знань про їхні управлінські функції – від стратегічного планування до ведення бухгалтерії та навіть комунікації і піару власної роботи.
Виконувач обов’язків головного лікаря ЦПМСД міста Ізюм Олександр Широкий після одного з перших тренінгів у рамках проекту поділився, яка інформація актуальна для нього.
– Зараз закладам первинної ланки медицини доводиться працювати в умовах, коли з’являється багато нових нормативних документів, і вони не завжди співвідносяться з чинними, а все треба виконувати, до того ж, рухатися вперед. Тому дуже важливо, що нам розповідають про те, як ми можемо впливати на подальший розвиток нашої установи. Треба дуже багато з’ясувати для себе, як далі працювати в нових фінансових умовах, які можуть з’являтися перспективи та ризики, – говорить Олександр Широкий.
Після іншого навчального тренінгу на тему управління автономними практиками на первинній ланці медичної допомогисімейний лікар Нововодолазького району Лідія Черненко відзначила, що такі заходи завжди дають можливість бути в тренді і весь час працювати над собою.
– Медикам, особливо тим, хто хоче стати ФОПом, необхідно бути підготовленими як у медичних, так і в юридичних, фінансових питаннях, – упевнена Лідія Черненко.
До слова, проект надає можливість тим медикам, хто планує відкрити приватну медичну практику на селі, подати заявку на конкурс та у разі перемоги отримати фінансування на підтримку своєї діяльності.
Під час тренінгу для управлінців закладів первинної медичної допомоги
Медичний хаб
Робота проекту триває. Минулого тижня, 17 січня, у його рамках у Харкові за адресою площа Свободи, 5, Держпром, 1 під’їзд, 5 поверх було відкрито сучасний Ресурсний центр Проекту для громад Харківської області.
– Цей центр є одним з наших тактичних завдань у рамках проекту «Ефективна первинна медицина в громаді». Це майданчик, на якому будуть постійно проводитися семінари, заходи, зустрічі для учасників медичної реформи на місцях. Він допоможе підготувати фахівців, а також донести інформацію про новації в медичній галузі до людей, аби вони краще сприймали зміни, які ми реалізуємо у громадах, – прокоментував під час відкриття медичного хабу Сергій Чернов.
У день відкриття в центрі пройшов третій модуль навчальної програми для управлінців закладів первинної медичної допомоги, зокрема, з Балаклії, Чугуєва, Борової та Первомайського.
Загалом на 2019 рік у рамках проекту «Ефективна первинна медицина в громаді» заплановано проведення 210 консультацій, 22 вебінари, 83 тренінгів для адміністраторів ЦПМСД, керівників органів місцевого самоврядування та лікарів-ФОПів, 10 ярмарок здоров’я та 10 просвітницьких кампаній.
– Одна з функцій облради як координатора полягає у тому, аби будь-який захід у рамках проекту мав результат. Ми насамперед зацікавлені в тому, щоб відчувався ефект і після дії цього проекту. Досвід навчених сьогодні людей дозволить створити на місцях базові осередки, кращі практики, які братимуть на озброєння решта сільських медиків, – підкреслив голова Харківської обласної ради.
Нагадаємо, проект «Ефективна первинна медицина в громаді» реалізується в рамках програми ЄС «Підтримка громадянського суспільства, місцевих влад та прав людини» і фінансується Європейським Союзом.
Читайте також: Лижник із Харкова заблукав у Карпатах. ОНОВЛЕНО