Як шериф за кордоном: навіщо громадам Харківщини свої поліцейські
«Я тут, щоб оберігати», – цитує слоган програми поліцейський офіцер Богданівської ОТГ (Дніпропетровська область) Іван Костішин. Саме Дніпропетровщина стала першою областю, де було запущено пілот проекту «Поліцейський офіцер громади» (у травні 2019 року 22 громади отримали своїх поліцейських). У липні 2019-го до програми приєдналися ще три регіони, серед них і Харківщина.
Іван Костішин з мегаполіса переїхав до невеликої громади, уже понад два місяці він повноправний житель Богданівської ОТГ. Тут він проводить 24 години на добу, знає понад вісім тисяч населення.
– Я один з небагатьох, хто переїхав до громади, сам працював у Дніпрі. Дуже хороший проект, тому що ми разом з громадою дбаємо про людей, їхню безпеку, я там не для того, щоб розкривати крадіжки, вбивства, я для того, щоб їх попереджувати. Я перебуваю в контакті з людьми, постійно з ними спілкуюсь, якщо в них є якісь проблеми, я намагаюсь їх розв’язати, – каже правоохоронець. – Діти до мене звертаються «дядько», ми можемо з ними й м’яча поганяти.
Відповідно до нормативів один поліцейський має обслуговувати 5–6 тисяч населення. Завдяки участі у проекті Богданівська ОТГ отримала двох таких правоохоронців.
– Ми першими взяли участь у цій програмі, надали своїм поліцейським житло. Працевлаштували у громаді і їхніх дружин. Я побачив перспективу, наші поліцейські запобігають бідам у нашій громаді, – ділиться своєю думкою з представниками громад Харківщини очільник Богданівської ОТГ Олексій Грищенко.
Під час презентації в Харкові заступник голови Національної поліції України Ігор Клименко підкреслював, що головне завдання офіцерів громад – бути в щоденному тісному контакті з людьми й попереджувати правопорушення. Правоохоронець буде зобов’язаний обслуговувати лише ту громаду, до якої прикріплений, як шериф за кордоном.
– Хто такий поліцейський офіцер громади та чим він буде займатися? У чому його відмінність від дільничного? Це офіцер поліції, який орієнтований на оперативне розв’язання проблем щодо забезпечення належної безпеки саме своєї територіальної громади. Він доступний для населення сім днів на тиждень і 24 години на добу, тому що постійно перебуває поруч з людьми і працює для них, як делегований безпосередньо самою громадою на цю посаду, – наголошує заступник голови Нацполіції.
Немає району – немає райвідділу
Першопрохідцями на Харківщині вирішили стати 14 об’єднаних громад. Як «СК» уже писав, 30 липня представники цих ОТГ підписали меморандум про співпрацю з Національною поліцією, і наразі в області стартував відбір на ці посади.
– Не сьогодні – так завтра відбудеться адмінреформа, і Коломацького району вже не буде. А не буде району – не буде й районного відділу поліції. А завдяки проекту в нашій громаді залишаться правоохоронці, – розповідає очільник Коломацької ОТГ Володимир Гуртовий. – Поки що ми заявку на одного такого поліцейського дали, але якщо райвідділу не буде, то на Коломацьку ОТГ потрібен буде і другий поліцейський. У нас сім тисяч населення, але 35 населених пунктів і велика територія.
За словами селищного голови, поки районне відділення поліції буде в Коломаку, поліцейський громади базуватиметься в Шелестовому, у тому приміщені, де раніше працював дільничний. Очільник громади каже, через те, що дільничний задіяний на різноманітних правоохоронних заходах, у самій громаді його рідко бачать.
– Криміногенна ситуація в нашій громаді така сама, як і у країні. Тому й хочемо, щоб поліцейський громади був у Шелестовому, бо там вузлова залізнична станція. Крім того, у нас є віддалені села, де проживає мало людей, бо там здебільшого дачі, тож узимку та навесні багато крадіжок. Є незаконний продаж спиртного, не дай Бог, ще наркотики продавати почнуть. Роботи в поліцейського вистачить, – пояснює Володимир Гуртовий.
Чи будуть місцеві дільничні брати участь у конкурсі, очільник Коломацької ОТГ не знає. Каже, що пропонував їм це зробити, але ті переймаються, що якщо підуть на цю посаду, то з часом втратять статус поліцейського. Зарплату нові офіцери громади отримуватимуть у поліції, на старті обіцяють 13 тисяч гривень.
– 13 тисяч гривень для Коломака конкурентоспроможна зарплата. Наприклад, сімейні лікарі в середньому отримують близько 7 тисяч гривень, ще трохи ми їм з місцевого бюджету доплачуємо, – каже очільник ОТГ. – Якщо поліцейський буде не місцевий, громада готова надати йому житло. Будинок у нас є, зробимо там ремонт. Службове приміщення також відремонтуємо, оновимо меблі та за потреби надамо комп’ютер.
А от у Наталинській ОТГ Красноградського району поліцейська станція вже повністю готова. Наразі там працює дільничний, який живе у Краснограді.
– У нас уже близько місяця працює відремонтована поліцейська станція. Якщо раніше дільничний був закріплений за кількома населеними пунктами Красноградського району, то тепер постійно перебуває в нашій громаді. По суті він уже виконує функції поліцейського громади. У нього є графік прийому в усіх населених пунктах громади, він туди виїжджає. Райвідділ надав автівку, а ми виділили кошти на пальне, – розповідає голова Наталинської селищної ради Віолетта Боровська.
У громаді сподіваються, що дільничний буде брати участь у конкурсі й повернеться в Наталинську ОТГ вже в новому статусі.
– Мені як голові хочеться, щоб поліцейський офіцер громади якомога більше надавав послуг, попереджував більшість правопорушень, – наголошує очільниця Наталинської ОТГ. – Раніше робота будувалася таким чином: надійшла певна кількість заяв – дільничний поїхав у цей населений пункт розбиратися, ну й міг паралельно ще комусь «ну-ну» зробити. А тепер він повинен буде і в школах профілактикою займатися, додається і контроль за дотриманням правил дорожнього руху тощо.
Потрібні двоє
Великі сподівання на свого поліцейського громади покладають і в Оскільській ОТГ Ізюмського району.
– Наразі на дільничного поліцейського дуже велике навантаження. Він обслуговує населенні пункти не тільки Оскільської об’єднаної громади, а й інші населенні пункти Ізюмського району. Чисто фізично профілактичною діяльністю він займатися не може, виїжджає і вирішує проблеми, які вже наявні, – зазначає очільник Оскільської об’єднаної громади Геннадій Загоруйко. – Поліцейський громади буде постійно перебувати на нашій території, це дозволить займатися профілактикою адміністративних порушень і злочинів. У принципі, так колись і було. Я голова з 2002 року, наш дільничний обслуговував три населені пункти, ми з ним зустрічалися зранку та прощалися ввечері. Це вирішувало багато проблем.
За словами Геннадія Загоруйка, наразі в Оскільській громаді багато побутових сварок, люди не спілкуються між собою нормально, є й асоціальні сім’ї, крадіжки тощо. Також громада межує з Донецькою областю і прийняла багато переселенців. В Оскільській ОТГ розраховують на двох поліцейських громади.
– Наразі в нас 6700 населення, але до нас мають приєднатися ще три громади. Відстань до центру громади, де буде поліцейський, і останнім населеним пунктом – понад 30 км. Навіть якщо поліцейський по одному дню проводитиме в кожному населеному пункті, це вже значно поліпшить ситуацію, – переконаний очільник Оскільської ОТГ.
Він також зазначив, що 13 серпня відбудеться сесія селищної ради, де розглядатиметься питання виділення коштів на ремонт службового приміщення для поліцейського громади.
На двох поліцейських офіцерів громади розраховують і в Циркунівській ОТГ Харківського району.
– Якщо те, що прописано в меморандумі і про що розповідали керівники поліції, буде зроблено, то це буде дуже добре. Головне, щоб слова не розходилися з ділом, – зазначив «СК» очільник Циркунівської ОТГ Микола Сікаленко. – Приміщення в нас є, воно потребує косметичного ремонту, наразі вишукуємо на це кошти. Ми не знаємо, хто в нас буде, чи потрібно будемо йому житло. Будемо вирішувати питання у міру того, як надходитимуть.
Багатьох очільників ОТГ непокоїло питання, як розподілятимуться підготовлені офіцери між громадами.
– Під час підписання меморандуму ми хотіли поспілкуватися з претендентами на посаду офіцера громади, представити їм свої ОТГ. Однак керівництво поліції сказало, що це поки зарано. Мовляв, нехай спочатку конкурс пройде, а на співбесіду ми вас покличемо, – каже Микола Сікаленко.
– Якщо під час підготовки ми побачимо, що хтось за моральними чи діловими якостями не підготовлений, ми будемо оголошувати додатковий конкурс, і я впевнений, що достойних людей ми знайдемо, – запевнив під час презентації проекту голова ГУ НПУ в Харківській області Валерій Сокуренко.
У тему
Проект «Поліцейський офіцер громади» – це наступний крок у впровадженні реформи поліції. Відбір кандидатів на посади поліцейських офіцерів громади буде здійснюватися як серед діючих поліцейських, так і серед громадськості. Кандидатові потрібно подати анкету, пройти тестування, поліграф і співбесіду із залученням представників громади. З усіх охочих взяти участь у програмі «Поліцейський офіцер громади» буде відібрано 37 співробітників, які працюватимуть в ОТГ Харківщини.
До кінця 2020 року проект «Поліцейський офіцер громади» має охопити всю територію України.
Читайте також: У Чугуєві на свято «ожив» художник Ілля Рєпін — ФОТО, ВІДЕО