Банк ліквідовано: як можна повернути свої гроші
Про це повідомив адвокат Роман Чумак. За його словами, до такого висновку прийшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду наприкінці квітня цього року. Справа, яку розглядав Суд, полягала в тому, що в грудні 2014 року громадянин уклав договір депозиту з банком. 28 квітня 2015 року він заздалегідь звернувся в банк із заявою про повернення вкладу 5 травня 2015 року, проте в ту дату йому було відмовлено.
У зв’язку з цим чоловік вимагав суд стягнути з банку вклад, відсотки за користування грошовими коштами, 3 % річних, пеню. А місцевий суд визнав банк неплатоспроможним, і почалася процедура ліквідації.
– Суди першої та апеляційної інстанції задовольнили позов лише в частині тіла вкладу і 3 % річних. Мотивацією такого рішення стало твердження суддів, що з моменту введення в банк тимчасової адміністрації і початку процедури його ліквідації стягнути кошти можна тільки на підставі Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», – розповів Роман Чумак.
Читайте також: Куди звертатися, якщо вам недоплачують пенсію
Він також зазначив, що в касаційній скарзі громадянин посилався на Закон України «Про захист прав споживачів», який говорить: якщо виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначена в годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством.
Але після вивчення доказів сторін Верховний Суд вказав, що в суперечках, пов’язаних з банком, в якому введена тимчасова адміністрація (процедура ліквідації), пріоритетним є Закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
– Відповідно до вищевказаного Закону після введення тимчасової адміністрації (або початку процедури ліквідації банку) вкладник може забрати свій вклад за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, – пояснив адвокат. – Так, Фонд гарантує можливість повернути свій вклад, включаючи відсотки, на день початку виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами. Сьогодні гранична сума відшкодування вкладу дорівнює 200 тисячам гривень.
Читайте також: Харків «освітили» на 28 мільйонів гривень – прокуратура розпочала обшуки у мерії