Як відсутність переселенця вдома може вплинути на пенсію
Внутрішньо переміщені особи мають право на одержання соціальних виплат відповідно до чинного законодавства України. Як прокоментував «СК» адвокат Роман Чумак, під «соціальними виплатами» розуміються: пенсії, щомісячне довічне грошове утримання, довічні державні стипендії, усі види соціальної допомоги та компенсації, матеріальне забезпечення та інші виплати, що були призначені цим особам до або після переміщення.
– Призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам робиться за місцем перебування таких осіб на обліку, – продовжує наш експерт. – Це має підтверджуватися довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим Кабміном.
Така довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково. Та бувають окремі випадки, як-от коли в довідці вказано строк, на який її видано, або її було скасовано з підстав, передбачених Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Як пояснив правознавець, згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабміну, місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення повинні відвідувати не рідше ніж один раз на шість місяців фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. Про це фахівці соцзахисту складають акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. У разі, якщо вони встановили факт відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування, мають зупинити виплату людині соціальної допомоги.
– Це означає, що соціальні виплати можуть бути призупинені у випадку закінчення дії або скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та у випадку засвідчення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем її проживання/перебування, що вказане в довідці, – зауважує Роман Чувак.
Заразом адвокат додає, що стосовно скасування виплати пенсій Верховний Суд має іншу думку. Відтак, Постановою по справі № 263/7763/17 від 06.02.2018 судом було встановлено, що положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є пріоритетними перед Постановами Кабміну при вирішенні питання про скасування виплати пенсій, а зупинення виплат пенсій з підстав відсутності особи за місцем проживання/перебування є незаконним.
У вищезазначеному законі передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль; в інших випадках, передбачених законом.
– Таким чином, Верховний Суд прийняв стратегічно важливе рішення для переселенців і вказав, що органи соціального захисту населення не можуть зупиняти виплату пенсій у разі відсутності особи за місцем проживання, – підсумував Роман Чумак.
Читайте також: Синоптики розповіли, коли на Харківщину прийде бабине літо