Якщо підлітка зупинила поліція
Підлітки не завжди замислюються над тим, що їх може спіткати зупинення, огляд, затримання чи арешт працівниками поліції. І для того, щоб уникнути неприємностей, якщо стався такий випадок, необхідно запам’ятати декілька порад. Що ж робити, якщо неповнолітнього зупинив (затримав) поліцейський?
Як пояснив директор Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Дмитро Перепелиця, відповідно до ст. 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне затримання – найбільш поширений захід припинення адміністративного правопорушення. Це примусове короткочасне обмеження свободи дій, передусім – пересування. Громадянина можуть утримувати під наглядом у приміщенні поліції або іншому визначеному законодавством місці впродовж установленого законом строку з метою встановлення особи правопорушника, здійснення його перевірки по обліках, припинення протиправної поведінки, складання протоколу. Це загальні правила. А от що радить юрист пам’ятати підлітку, щоб не потрапити в більш складне становище. Отже, під час затримання:
– поводьтеся спокійно і чемно. Не панікуйте, не чиніть опору й не намагайтеся втекти;
– повідомте близьких або друзів про місце свого знаходження (якщо самостійно не можете, вимагайте відповідно до ст. 213, 261 КУпАП, щоб поліцейський повідомив про затримання когось із членів родини (обов’язково батьків, у разі якщо зупинено неповнолітнього);
– повідомте поліцейського, що ви неповнолітня особа;
– ввічливо попросіть представитися, запитати мету та причину вашого зупинення чи перевірки документів;
– попросіть пред’явити посвідчення та запишіть (запам’ятайте) номер нагрудного жетона;
– якщо поліцейський продовжує вас затримувати, попросіть його зачитати і роз’яснити вам ваші права;
– уважно вивчайте документи, які відносно вас складаються (протокол затримання, протокол про адмінправопорушення, протокол огляду або допиту, пояснення), але нічого не підписуйте без участі адвоката;
– вимагайте забезпечити участь адвоката та присутність батьків, якщо ви неповнолітня особа.
«Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години», – наголошує Дмитро Перепелиця.
Читайте також: Спільна опіка над дитиною: хто з батьків може подати до суду