Обороноздатність і соціальна сфера: на що на Харківщині спрямують бюджет-2024

27.12.2023 09:20 Влада
Джерело: ХОВА Джерело: ХОВА

У 2024 році в Харківській області планують витратити 464 мільйони гривень на програму територіальної оборони. Також передбачено спрямування 60,9 мільйона гривень на програму соціального захисту населення.

Пріоритет – обороноздатність

У 2024 році бюджет Харківської області складатиме 4,9 млрд грн. Як розповів начальник ХОВА Олег Синєгубов, дохідна частина буде меншою на 40% порівняно з минулим роком. Це насамперед пов’язано з перенаправленням ПДФО з військових до Державного бюджету. Доходи бюджету Харківської області у 2024 році  становитимуть 3,2 млрд грн, спецфонд – 21 млн грн, дотації – 728 млн грн, цільові субвенції – 733 млн грн, резервний фонд – 162 млн грн, трансферти місцевим бюджетам області – 215 млн грн.

– Це бюджет війни, тобто у нас пріоритет – це саме видатки, які ідуть на Збройні сили України. Ми аналізували минулий рік, можу сказати, що в цьому році вони будуть не меншими, а можливо, навіть більшими. Ми профінансували весь соціальний напрямок. У пріоритеті, звичайно, й ті програми, через які фінансується відновлення територій та зруйнованих об’єктів, – зазначив Олег Синєгубов.

Так, у наступному році на регіональну програму з відновлення, розвитку та підтримки систем життєзабезпечення Харківської області виділено 53 млн грн. А на програму територіальної оборони передбачається фінансування на рівні 464 млн грн. Утім, це лише початкові цифри.

– На останній сесії обласної ради була прийнята нова програма підтримки захисників та захисниць України на 2024–2028 роки. На її фінансування передбачено 95,2 млн грн, і знову ж таки, це лише попередня цифра. Далі будемо дивитись на потреби. Однак ця програма у нас має бути профінансована на 100%, тому що проєкти та напрями, які вона передбачає, є для нас пріоритетними, – сказав Олег Синєгубов.

За словами начальника ХОВА, наразі в області зареєстровані понад 63 тисячі ветеранів війни та членів їхніх родин, з них 29 тисяч – учасники бойових дій під час АТО/ООС. І ця цифра буде збільшуватися.

Будують фортифікаційні споруди

Також начальник ХОВА розповів, що на фінальній стадії перебуває черговий етап будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині. На цей час роботи тривають на чотирьох напрямках.

– Будівництво фортифікаційних споруд покликано посилити ефективність наших військових безпосередньо на полі бою. Складність у тому, що встановлення кожного залізобетонного місця ведення вогню чи бліндажу – це спецоперація. У деяких місцях роботи тривають за один-три кілометри від ворожих позицій, – зауважив Олег Синєгубов.

Крім того, начальник ХОВА зазначив, що на Харківщині найбільша кількість мобільних вогневих груп – понад 100. Вони боронять регіон від дронів-камікадзе.

– Ми не лише передаємо автомобілі вогневим групам, а й повністю їх комплектуємо. Тобто наше завдання – придбати туди тепловізійні електронні приціли нічного бачення, планшети, тактичні навушники для всієї групи екіпажу. Це лазерні указки, прожектори, ліхтарі, радіостанції. Ми передаємо повністю укомплектовані автомобілі. Нашим військовим залишається просто встановити кулемет, під’єднати це все і виходити на бойові чергування, – розповів Олег Синєгубов.

Понад 5 мільйонів на сімейне виховання

Також у 2024 році першочергово кошти спрямують на фінансування медицини, освіти та соціального захисту населення. Так, на програму соцзахисту населення на 2021–2025 роки виділять 60,9 млн грн. Крім того, залишається програма підтримки та розвитку сімейного виховання, на яку спрямують 5,2  млн грн. За час повномасштабної війни на Харківщині було створено 28 форм сімейного виховання – такі показники є лідерськими серед областей України.

– Ведення бойових дій не заважає розвивати сімейні форми виховання – дитбудинки сімейного типу, патронатні сім’ї. У нас 97% дітей-сиріт знайшли свої сім’ї, однак 3% ще мають знайти, це 134 дитини. Пріоритет у тому, щоб кожна дитина, позбавлена батьківського піклування, знайшла свою сім’ю, над цим ми продовжуємо працювати, – зазначив Олег Синєгубов.

Автор:
Максим Леман