На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

29.06.2022 10:00 Чугуїв
Telegram-канал Галина Мінаєва / Чугуївський міський голова Telegram-канал Галина Мінаєва / Чугуївський міський голова
Чугуївська громада з перших днів повномасштабного вторгнення росії перебувала під обстрілами. Влітку Чугуївщина переживає найскладніші дні з початку повномасштабної війни, 21 червня окупанти почали посилено гатити по громаді.

Обстріли Чугуївщини почалися 24 лютого, з цього дня у громаді були як «тихі», так і «гучні» дні. Але, за словами міської голови Галини Мінаєвої, те, що роблять окупанти з громадою наприкінці червня – навіть близько не схоже на попередні обстріли.

Ситуація дійсно дуже складна, за весь час війни це найжахливіші дні в житті нашої громади. Були загиблі та поранені, багато пошкоджень багатоквартирних будинків та приватного сектора, а також інфраструктури, – розповідає «Слобідському краю» очільниця Чугуївської громади Галина Мінаєва.

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

Через небезпеку обстрілів у Чугуєві були запроваджені деякі обмеження у роботі магазинів, аптек та транспорту. 22 червня окупанти влучили у котельню, обстріли застали робітників комунальної сфери прямо на робочому місці.

– Маємо загиблих – співробітників нашого комунального підприємства, які знаходились на своїх робочих місцях. Це дуже небезпечно, людям лячно виходити на роботу, через те, що ворог обстрілює всі райони міста – ми не можемо змушувати людей виходити на робочі місця, – каже очільниця громади.

Із 21 червня у громаді значно збільшилась кількість зруйнованих будівель. За інформацією міської голови, станом на 24 червня на Чугуївщині було пошкоджено або знищено близько 240 приватних будинків та 417 квартир. Крім того, пошкоджено 13 котелень, два теплопункти, 11 об’єктів водопостачання, зокрема адміністративна будівля водомереж та КЖРЕП.

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

У громаді працюють будівельники, вони намагаються максимально відновити пошкоджену інфраструктуру та будинки місцевих. Знову ж таки через обстріли їм довелося припинити свою роботу.

– Вони вже були готові вийти та працювати далі, але наразі ми чекаємо, аби ситуація врегулювалася, щоб люди могли виконувати свою роботу в більш безпечних умовах. Ми не можемо йти на такі ризики, – наголошує міська голова.

Читайте також: Загарбники обстріляли Печеніги та колону евакуаційних автобусів. Фото

Ситуація в громаді погіршується через дистанційне мінування. Лише за останній тиждень ворог щонайменше два рази замінував мікрорайони Чугуєва. Хоча у місті працювали спеціалісти з розмінування, до міськради все одно надходять повідомлення про нерозірвані боєприпаси. Мінування окремих вулиць та мікрорайонів погіршує життя не тільки місцевих, а й комунальників. Через небезпеку енергетики не можуть виїжджати на електролінії та швидко виконувати свою роботу. Втім, тривалих відключень світла в громаді намагаються всіляко уникати.

Видавали «гуманітарку» комунальникам

На початку війни територіальна громада мала деякі труднощі з гуманітарною допомогою та виплатою заробітних плат. Як пояснює Галина Мінаєва, в першу чергу допомагали працівникам комунальних сфер.

– Я дуже вдячна людям, які залишилися на робочих місцях та продовжують підтримувати життєдіяльність міста. Вони працюють у постійній небезпеці. Енергетики, рятівники – вони просто герої Чугуївщини. По місту через обстріли в деяких районах не буває світла, енергетики просто не встигають ремонтувати всі пошкодження. Від їх роботи залежить життєдіяльність громади, тому ми намагаємося в першу чергу надати гуманітарну допомогу їхнім сім’ям, – каже очільниця громади.

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

З кожним днем ситуація з «гуманітаркою» в громаді покращувалась, волонтери, ХОВА та Червоний Хрест допомагали Чугуївщині необхідними товарами. Допомогу відвозили у віддалені населені пункти громади.

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

– Гострих проблем з гуманітарною допомогою не було, до 21 червня. Через обстріли ситуація, звичайно, погіршилась. Ми не можемо ризикувати життям та здоров’ям наших людей і збирати жителів у чергах за «гуманітаркою». Не можемо сказати, що буде далі, ці дні багато чого змінили, – зазначає міська голова.

Наразі громада намагається всебічно підтримувати сім’ї з новонародженими. У червні до Чугуївщини надійшло понад десять дитячих візочків від партнерів та благодійників із заходу України. Окрім візочків, сім’ї отримують необхідні набори малюка.

– Поява кожного нового мешканця нашої громади – завжди подія приємна, а в нинішні тривожні часи ще й вдвічі важлива, – зауважує Галина Мінаєва.

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

А 28 червня за підтримки італійського Червоного Хреста та Асоціації міст України громада відправила 36 чугуївських школярів на двотижневі канікули до Рима. Батьки цих дітей працюють на підприємствах та в організаціях критичної інфраструктури.

– Ці дітки увесь цей час були в громаді разом зі своїми татами і мамами і, на жаль, на власні очі бачили те, що не повинні бачити діти: сирени, вибухи, поранені знайомі та понівечені будинки. Отже, хочемо, щоб хоч ці наступні два тижні наша малеча відпочила від війни, побачивши одне з найчарівніших міст світу, – повідомила очільниця Чугуївської ТГ.  

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

Повертатися не радять

Хоча Чугуївська громада знаходиться у зоні бойових дій, сюди також приїжджають переселенці з інших населених пунктів. На Чугуївщині зареєстровано понад дві тисячі людей, які втекли від бойових дій або окупації.

– До цих жахливих обстрілів до нас приїжджали люди, в нас не так багато переселенців, як в інших громадах. І це зрозуміло, кожен день війни приносить нашій громаді нові й нові випробування, тому більшість переселенців використовують нас як перевальний пункт. Стосовно наших жителів, багато виїхало ще із самого початку війни, місто було практично порожнім. Згодом ситуація трохи покращилась, було відносно тихо, і дуже багато місцевих повернулося до свого рідного міста, – розповідає Галина Мінаєва.

На дитячих майданчиках гуляли діти, у Чугуєві навіть провели велопробіг до Дня вишиванки, але все це змінилося з 21 червня. Тепер люди знову виїжджають, рятують себе та своїх дітей. Ситуація в громаді напружена, тиша тепер не заспокоює, а навпаки, наводить паніку.

На лінії вогню: як живе Чугуївська громада під ворожими обстрілами

– Таких обстрілів у нас не було з початку війни. У людей не витримують нерви… Це дійсно жах, усе, що зараз відбувається тут. Рішення про евакуацію сьогодні кожний повинен приймати сам. Але якщо в когось є можливість побути в тихому та безпечному місці, особливо з дітками, – я б поїхала на їх місці. Аби зберегти життя та здоров’я наших дітей… Тому я наполегливо прошу, в кого є можливість перечекати ці жахливі дні в іншому місці, зробіть це, – наголосила міська голова.

Шукають робочі руки

На початку війни міськрада просила допомоги лише в жителів районів, куди привозили «гуманітарку». Люди допомагали її розвантажувати або розносили продукти сусідам, оголошували про видачу наборів тощо. Тепер, через погіршення ситуації, громада потребує допомоги від місцевих у будь-яких роботах.

– Ситуація у місті не проста, у деяких моментах навіть складна. Тож тепер нам потрібна додаткова сила. Це не обов’язково розбирання завалів, це і розвантаження та завантаження гуманітарних вантажів. У кого є власний транспорт – можуть допомогти в доставленні ліків чи продуктів. До нас звертаються і жінки, пропонують свої руки на кухні або догляд за літніми, хворими людьми, – розповідає заступник Чугуївської міської голови Ігор Кащавцев.

Аби не шукати поміч невідомо де, у міськраді створили власний реєстр. До нього записують людей, які пропонують свою поміч громаді. Якщо виникає потреба у додаткових руках, людині телефонують та питають, чи може вона прийти і допомогти.

Нагадаємо, 25 червня внаслідок ворожого обстрілу в Чугуївській громаді загинули дві жінки 57 та 22 років, ще 55-річний чоловік отримав поранення. Станом на 25 червня в Чугуївській громаді за час війни загинуло 29 цивільних, з них двоє – діти.

Автор:
Анастасія Хушану