Наступ на Харків: що говорять військові, аналітики та місцева влада про можливу загрозу

08.05.2024 14:50 Харків
Фото "Слобідського краю" Фото "Слобідського краю"

Чи існує загроза для міста з півночі? Навіщо росіяни накопичують сили біля кордону з Харківщиною? Як будуть розвиватися події найближчим часом? Найсвіжіша аналітика від фахівців – у матеріалі «Слобідського краю».

 

Щоб захопити місто, сил немає

Американський Інститут вивчення війни (ISW) 5 травня дав черговий прогноз щодо можливого захоплення росіянами Харкова. Аналітики переконані, що рф не має достатніх сил для захоплення міста.

У звіті повідомляється, що росіяни передислокували батальйон 76-ї повітрянодесантної дивізії до курської області в рамках збору оперативно значущих сил для можливої майбутньої російської наступальної операції проти північного сходу України і міста Харкова.

«Український військовий оглядач Костянтин Машовець заявив 5 травня, що російські військові зібрали близько 50 тисяч військовослужбовців у бєлгородській, курській та брянській областях у складі Північного угруповання військ», – повідомили американські аналітики.

За їхньою інформацією, російські військові готують та формують Північне угруповання військ з елементів ленінградського військового округу, щоб діяти переважно на бєлгородсько-харківському оперативному напрямку. «Машовець заявив, що станом на 3 травня російські військові передали до складу Північного угруповання військ особовий склад та техніку 30-го мотострілецького полку РФ (72-га мотострілецька дивізія, 44-та АС, ЛВО) та 128-ї окремої мотострілецької бригади», – йдеться у звіті.

Посилаючись на Машовця, аналітики ISW зазначають, що російські сили останнім часом активізували повітряні, безпілотні та ракетні удари по північно-східних прикордонних регіонах України, таким як Чернігівська, Сумська та Харківська області. Тож, за їхньою оцінкою, російське Північне угруповання військ, скоріш за все, не зможе провести успішну наступальну операцію із захоплення Харкова, але росіяни можуть спробувати провести обмежену операцію, наступальні дії чи транскордонні рейди на Харківську та Сумську області у майбутньому.

Підсумовуючи свої висновки щодо актуальної ситуації, фахівці ISW продовжують вважати, що російським військовим не вистачає сил, необхідних для захоплення міста. Але російські наступальні операції проти міст Харкова і Сум призведуть до залучення та фіксації українських сил з інших важливих ділянок лінії фронту. 

Потрібен мільйон особового складу

На думку генерала армії України, ексголови СБУ (2005–2010 роки) Миколи Маломужа, для наступу на Харків та Суми росії треба мати мільйон особового складу військових. До того ж це мінімум.

– Далі вони планують наступати у бік Купʼянська. Сили оборони успішно протидіють противнику на цьому напрямку. Росіяни не можуть постійно підтримувати активні наступальні дії по всіх напрямках. Для цього потрібно понад 1 млн особового складу. Підготувати нове потужне угруповання для повторного наступу на Харків та Суми для них дуже складно. Організувати стратегічний наступ на два міста для них сьогодні нереально, – сказав Микола Маломуж 5 травня в ефірі «Еспресо».

Для обласного центру сил недостатньо

Таку ж думку висловив 3 травня в ефірі телемарафону військовий експерт Олександр Мусієнко. Так, продовжує формуватися російське угруповання військ «сєвєр» у бєлгородській області, а також ударне угруповання «курськ», яке знаходиться в курській області. На півночі цей контингент зараз збільшується у бєлгородській області, що означає можливий сценарій наступу, зокрема, з цього напрямку.

– Тобто, порівняно з минулим тижнем, за цей тиждень окреслилося те, що формується хоч і невелике, але ударне угруповання військ з прицілом на Сумщину і з прицілом на Харківщину. Тут просто треба розділити, що це не значить Харків і не значить Суми. Тому що це різні речі. Оскільки напрямок дій ворога і удари, вони можуть полягати не в тому, щоби піти на Харків, – ні. Вони не підуть на обласний центр, тому що сил недостатньо, – вважає експерт. 

рф готується до нового наступу

Про це 4 травня в ефірі проєкту «Нічна варта» розповів заступник командира 3-ї штурмової бригади Максим Жорін. Як і у 2022 році, планів ворога Україна не знає, підкреслив військовий, але в усіх сценаріях є наступальні дії. Питання лише в тому, де саме?

– Скоріш за все, росіяни тиснутимуть у Харківській області. Проте я не виключаю, що вони можуть спробувати давити у Харкові, розуміючи всю обмеженість наших ресурсів, щоб ми перекинули всі свої сили туди. В цей час на півдні вони можуть розгорнути окремий театр подій, – сказав Жорін.

Операція для входу та виходу

У ГУР Міноборони вважають, що росія готується до наступу на Харківську та Сумську області наприкінці травня чи на початку червня. Оскільки сил захопити одне з цих міст в окупантів немає, можлива операція входу та виходу. Про це в інтерв’ю The Economist сказав заступник начальника ГУР Міноборони України Вадим Скібіцький.

Він зазначив, що російське угруповання на кордоні з Харковом налічує 35 000 військовослужбовців, але є плани збільшити його до 50 000–70 000 військових. Скібіцький вважає, що цього недостатньо для операції із захоплення великого міста.

– Швидка операція для входу та виходу – можливо. Але операція зі взяття Харкова чи навіть міста Суми – це інший порядок. Росіяни це знають. І ми це знаємо, – зауважив заступник начальника ГУР.

Говорити про активізацію дій зарано

Начальник ХОВА Олег Синєгубов також упевнений, що наразі у ворога недостатньо сил для відкриття нової лінії фронту на Харківщині. Про це він повідомив журналістам 3 травня.

– Ми спостерігаємо за ворогом. Дійсно, фіксуємо накопичення сил. Утім наразі говорити про активізацію дій зарано. Щодо можливості відкриття нової лінії фронту говорити зарано, адже накопичених сил ворога недостатньо для проведення відповідних дій, – зазначив Олег Синєгубов.

Також начальник Харківської ОВА розповів про ситуацію на Куп’янському напрямку, де на окремих ділянках лінії зіткнення російські окупанти активізували штурмові дії.

– Ворог приступив знову до штурмових дій, які він фактично проводив уже впродовж 10 місяців. Періодично ворог змінює напрямки, шукає слабкі місця. Наразі на Куп’янському напрямку йдуть активні дійсно бойові дії, – повідомив Олег Синєгубов.

Упадницьких настроїв у Харкові немає

Ще 8 квітня в телемарафоні «Єдині новини» начальник ХОВА Олег Синєгубов розповів про нову тактику ворога.

– Ворог змінив тактику, б’є вдень по Харкову. І не лише по енергетичній інфраструктурі. Б’є кількома хвилями, щоб максимально завдати ураження нашим працівникам ДСНС, Нацполіції, екстреної швидкої, які одразу прибувають на місце для ліквідації наслідків і для рятування життів людей, – сказав Олег Синєгубов.

За місяць ситуація з обстрілами міста не змінилася – ворог майже щодня по декілька разів продовжує обстрілювати місто з різних видів зброї. Навіть на Великдень обстріли не припинялися.

7 травня в ефірі Національного телемарафону мер Харкова Ігор Терехов прокоментував ситуацію у місті, ворожі обстріли та прогнози щодо можливого наступу на місто.

– Це повинні коментувати військові, але що стосується таких планів, хочу нагадати, що з початку війни ворог намагався захопити Харків і всю Україну. Але ці плани не здійснилися. Я впевнений, що сьогодні наші військові підготовлені, що вони витримають усі можливі атаки російських агресорів і обов’язково відстоять і місто Харків, і нашу Україну, – сказав мер.

На запитання про настрій харків’ян на тлі постійних розмов щодо наступу та прогнозів ISW Ігор Терехов підкреслив, що ворог не зможе налякати незламний Харків та незламних харків’ян.

– Немає ніяких настроїв, щоб виїжджати з міста. Була частина людей, яка напередодні свят переїжджала в інші міста, а потім повертається, бо вже відсвяткували Великдень. На жаль, і тоді були потужні обстріли, були руйнації, – зазначив Ігор Терехов.

За його словами, ніхто нікуди не побіг, не втік, нічого не зачинилося. Як працювали малий та середній бізнес, так і працюють, навіть незважаючи на постійні відключення електропостачання. Тож ніяких упадницьких настроїв у Харкові немає – і бути не може.