Як останній рік жили громади Красноградського району

25.02.2023 13:30 Кегичівка
Фото: Сахновщинська селищна рада Фото: Сахновщинська селищна рада
У Красноградський район Харківської області після 24 лютого 2022 року стався наплив переселенців. Цей статус офіційно отримали майже 34 000 осіб. У громадах Красноградщини було переважно спокійно, втім траплялися прильоти, внаслідок яких гинули люди.

Ракета влучила в будинок

Найбільше офіційно зареєстрованих ВПО в районі проживає саме в Красноградській громаді – понад 10 000. Кілька разів ворожі ракети прилітали і в цю ТГ. У квітні в один з населених пунктів Красноградщини влучив снаряд. Пошкоджень зазнали багатоповерхівка і дитячий садок. Ніхто з людей не постраждав. Приблизно через місяць окупанти завдали два удари, пошкодивши об’єкт критичної інфраструктури. Також були пошкоджені навколишні будівлі та автомобілі. Жертв серед населення не було. А от наступний обстріл, на жаль, не обійшовся без загиблих. У середині серпня російська ракета влучила в житловий будинок у Краснограді: зруйновано три житлові будинки та дванадцять будівель пошкоджено, в результаті обстрілів загинули дві людини.

На території Сахновщинської громади за час війни був один прильот. Ракета влучила просто у водойму на в’їзді в селище, там і здетонувала. Обійшлося без жертв і постраждалих. Але було пошкоджено дитячий садок № 2, виробниче приміщення та будинки мешканців селища.

З перших днів вторгнення рф на територію України в Сахновщинській ТГ активно працюють волонтери. Особливо активні дві організації: БФ «Серця незламних» та волонтерський центр «Добро». Вони допомагають військовим, піклуються про переселенців тощо. Ця громада вирізняється згуртованістю, яку вона не раз демонструвала в усіляких зборах. Наприклад, як це було в середині минулої осені, коли на благодійному ярмарку жителі Сахновщини зібрали гроші на протез для свого пораненого земляка-військового.

З початку війни у громаді проживали 8000 офіційно зареєстрованих переселенців.

Задовольняють потреби водопостачання

У Наталинській громаді з 24 лютого офіційно оформилися 2368 ВПО. За цей час у громаді, а саме в селі Петрівка, відкрили нову паркову зону з фонтаном. До робіт з благоустрою долучалися місцеві жителі.

Старовірівська громада докладає максимум зусиль, аби зробити комфортним життя як для місцевих, так і для переселенців. Нещодавно в ТГ з’явився санітарний автомобіль, який безкоштовно транспортуватиме лежачих хворих. У громаді також допомагають нашим захисникам. Зокрема, там діє акція «Зігрій Захисника», в межах якої вже зв'язали та передали воїнам сотні пар теплих шкарпеток.

У Кегичівській громаді також приділяють велику увагу допомозі військовим. Жителі ТГ роблять і передають на фронт маскувальні сітки та окопні свічки. Також жителі цих територій передавали військовим калиново-горіхово-медову суміш під назвою «Вітамін ЗСУ: здоров’я, сила, успіх», а також сухі борщі.

Із перших днів війни Зачепилівська громада стала справжнім прихистком для внутрішньо переміщених осіб. За словами очільниці ТГ Олени Петренко, пік напливу ВПО припав на травень – червень. Тоді їх у громаді проживало близько 7000, наразі – близько 3000. Все вільне житло на території ТГ, до останнього покинутого будиночка, розібрали.

– Водночас з поселенням приїжджих ми займалися «гуманітаркою». Наша ТГ стала першою в Красноградському районі, яка отримала допомогу з Європи. Коли ВПО заїжджали, ми їх забезпечували пакетом з необхідними речами: засоби гігієни, харчові продукти тощо. Далі видачу гумдопомоги здійснювали періодично, в межах отримання нових вантажів. Чим можемо допомагаємо нашим військовим та їх сім’ям.  Також ми стали певним хабом у наданні допомоги громадам Харківської області та місту Харків, – каже Олена Петренко.

Крім цих справ, значна увага приділялася водозабезпеченню населення. За кошти місцевого бюджету проведено реконструкцію артсвердловини в селі Миколаївка, встановлено водонапірну вежу Рожновського об’ємом 15 кубічних метрів, водонапірний резервуар у селі Кочетівка. Індивідуально співпрацювали з мешканцями села Устимівка. Влітку прокопали траншею, жителі закупили труби і все необхідне. Навесні, за словами Олени Петренко, людям проведуть воду. Селищна рада налагодила співпрацю з американською компанією Water Mission. За донорські кошти планується встановити 10 об’єктів водопостачання. Це підвищить якість води та безперебійне водопостачання для жителів сільських територій.

Більше новин Красноградського району читайте на нашому сайті.

Автор:
Савелій Мякушко