У Краснокутську дослухаються до молоді та шанують традиції

Громади на зв'язку
21.12.2023 13:19 Краснокутськ
Джерело: ГО «Green Art Tour» Джерело: ГО «Green Art Tour»

У Краснокутській громаді Харківської області втілюють багато проєктів, які стосуються вивчення мови, української культури та історії краю. Які саме проєкти реалізували у ТГ спільно з молоддю – читайте у матеріалі.

Долали освітні втрати

У Краснокутській громаді цьогоріч провели багато культурних заходів, поринули у традиційну українську культуру та відкрили чимало молодіжних просторів. Очільниця громади Ірина Карабут зазначає, що селищна рада разом з молодіжними та громадськими осередками налагодили тісну співпрацю з міжнародними партнерами.

– У нас є дуже сильна ГО «Green Art Tour», ці хлопці та дівчата вміють писати дуже цікаві проєкти, і ми пишаємося цим. Зараз у нашій громаді реалізовується багато потужних проєктів за підтримки міжнародних партнерів. Деякі з них тільки починають працювати, інші – вже завершені, – розповідає Ірина Карабут.

Так, у громаді з кінця 2022 року до літа 2023 року працював молодіжно-освітній простір «КутОК». Його було відкрито у співпраці з фондом «Професійний розвиток Харкова», за підтримки Дитячого фонду UNICEF Ukraine і Міністерства молоді та спорту України. Таким чином, Краснокутськ став учасником великого проєкту «Спільно. Точки зустрічі», де спільними зусиллями проводилося безліч активностей для дітей та молоді громади, а також для тих, хто був вимушений полишити власну домівку через війну. Сам же проєкт було створено для подолання освітніх втрат, які були викликані тривалою дистанційною освітою.

Відкриття “Кутка” у Краснокутську.

Відкриття “Кутка” у Краснокутську.

– Ми розуміли, що ми можемо зробити для того, щоб дітям було весело та цікаво вчитися. У нас в команді є фахівці та хороші менеджери саме освітніх процесів. Так ми й почали рухатися в цьому напрямку і, власне, продовжуємо до сьогодні цим займатися. У нас з’явилися дуже хороші партнери, ми стали переможцями декількох класних проєктів у напрямах освіти, культури, екоосвіти. Тож зараз ми активно працюємо по молодіжних проєктах та ініціативах, – зазначив проєктний менеджер ГО «Green Art Tour» Артур Койчуренко.

У «Кутку» діти 1–11 класів вивчали українську мову, математику та інші базові шкільні предмети. Уроки були дуже цікавими та інтерактивними. Лише за перші пів року роботи у просторі було проведено 465 заходів для понад восьми тисяч дітей і дорослих Краснокутщини. У молодіжному просторі щотижнево проводилися заняття і з психологічної підтримки. Також учасники вивчали історико-культурну, паркову та архітектурну спадщину Краснокутщини. 

Так, волонтери та тренери «Кутка» брали участь у велопробігу «Краснокутськ – Мурафа», який організував відділ освіти Краснокутської селищної ради. Під час заходу учасники не тільки порушили тему здорового способу життя, а й долучилися до відзначення 145-річчя з Дня народження краснокутського кобзаря Івана Кучугури-Кучеренка та завітали на відкриття в Мурафській сільській бібліотеці-філії музейної кімнати.

А 29 липня на Співочих терасах у селі Городнє краснокутська молодь взяла участь у благодійному концерті «Природа без МІН». Там представники «Кутка» влаштували майстер-класи з рукоділля для дітей. До речі, усі кошти, зібрані на заході, були спрямовані у благодійний фонд «Крона надії», який тісно співпрацює із Центром міжрегіонального гуманітарного розмінування. 

– Одним з основних пріоритетів у нашій діяльності є підтримка молоді, сприяння процесу освіти та виховання. Це наразі стосується майбутнього України. У наш час важливо вивчати й розуміти своє походження, вивчати наших героїв, видатних українців, власну культуру та навколишню природу, – зазначила Ірина Карабут.

Вивчали професії та історію

Також цьогоріч, з кінця липня по вересень, у громаді діяв культурно-освітній табір «Нишпорки». Він уже був більше спрямований на вивчення української культури.

– Учасники вчилися елементам етнографічних досліджень. У нас проводилися медіатренінги, де всі ознайомилися з сучасною журналістською роботою. Також фахівці розповідали, що таке громадянська журналістика, як працювати з інформацією в Інтернеті, – розповів Артур Койчуренко.

Культурно-освітній табір “Нишпорки”

Культурно-освітній табір “Нишпорки”

У «Нишпорках» діти, зокрема, долучалися до творчого процесу краснокутського фольк-гурту «ЯРИ» – спілкувалися та долучалися до відкритих репетицій музикантів. Учасники табору навіть спробували себе як оператори дрона та відеооператори. 

Також діти відвідували одне з найстаріших і найбільших сіл Краснокутщини, яке має тривалу та велику історію – Пархомівку. Там юні «нишпорки» проводили інтерв’ю з мешканцями села, які ділилися своїми спогадами про елементи обрядів і традиції, свідками та учасниками були вони та їхні батьки. Культурно-освітній табір «Нишпорки» працював завдяки фінансовій підтримці ГО «Десяте Квітня» та UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні.

Створюють Глина-простір

У липні 2023 року в селі Чернещина відбулася феєрична подія. Там жителі громади відновлювали 100-річну хату-мазанку. А після цього на її базі почали втілювати проєкт «НLYNA-hub preKRASNOkut». Хаб вдалося створити завдяки співпраці Краснокутської селищної ради, Краснокутського ліцею № 1 та ГО «Культурний діалог». Також до проєкту активно долучена команда ГО «Green Art Tour». Цей проєкт триватиме до січня 2024 року. 

– З-поміж 311 учасників наш проєкт «Hlyna-hub preKRASNOkut» став одним з десяти переможців конкурсу грантів. У хабі проводяться різні майстер-класи, центр орієнтований на вивчення традицій і надбання нашого краю, – каже Ірина Карабут.

Дітям проводили майстер-класи з виготовлення бовдура, флюгера, оздоблення вікон і дверей хати-мазанки. До майстер-класів приєднувалися учні ліцеїв громади, для школярів проводили урок з гуртового мазання. 

– Метою реалізації даного проєкту є створення центру спільнототворення – доступного фізичного простору, де люди будуть збиратися разом для спільного проведення дозвілля, спілкування, взаємопідтримки й співпраці. У центрі облаштований і освітній простір, де вчителі проводитимуть уроки на виїзді. Це будуть заняття з мистецтва, природознавства, біології, хімії, фізики та інших предметів, – розповіла очільниця громади.

Глина-хаб у Краснокутську

Глина-хаб у Краснокутську

Ірина Карабут зазначила, що важливим є не лише кінцевий результат, а сам процес реалізації проєкту. Адже жителі громади власноруч відновлювали та оздоблювали хату-мазанку. А коли всі роботи будуть завершені, Краснокутська громада отримає надзвичайний простір для проведення навчання, живого спілкування. Тут планують проводити уроки з виконання бойового гопака, народного танцю, показуватимуть традиційне українське весілля, плетіння з лози та виготовлення виробів з глини.

– Відновлення культурної спадщини на прикладі хати-мазанки дозволить молодим людям побачити й відчути важливість вміти відтворювати свої традиції, робити їх проявом сучасного та сталого світогляду, – переконана Ірина Карабут.

Читайте також: У Краснокутську можуть збільшити кількість культурних заходів

Вивчають мову цікаво

Нещодавно у Краснокутську також відкрився розмовно-інтеграційний клуб «РІКА». Учасники клубу різного віку та з різним рівнем володіння українською збираються для того, аби вивчати рідну мову, рідний край і культурний контекст. На зустрічах пропонуються цікаві мовні вправи, розповідають про різноманіття мови та її трансформацію. Також досліджують унікальність українського слова та його сили, дізнаються, що таке ораторське мистецтво. 

– З жовтня ми запустили «РІКУ», тут ми постійно вивчаємо українську мову. Зустрічі відбуваються на різноманітні теми та в різних форматах. Нещодавно ми відвідали Центр гендерної культури в Харкові, там дізнавалися про життя жінок у різні історичні часи, а також важливість протидії усім видам насилля. Це було зроблено до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». От зараз ми працюємо з різдвяною тематикою. Зустрічі повністю присвячені справжньому українському Різдву, традиціям та обрядовості різдвяного циклу, – зазначає Артур Койчуренко.

Цей проєкт також вдалося реалізувати завдяки ГО «Десяте Квітня» у партнерстві з ГО «Green Art Tour» та за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (UNHCR Ukraine ).

Створять молодіжний центр

Також у Краснокутській громаді розпочалася робота зі створення молодіжного центру в межах проєкту «Створення молодіжних центрів для підтримки підлітків та молоді» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та уряду Японії (GoJ). 

– Проєкт реалізовує ГО «Український професійний розвиток», який надає підтримку на кожному етапі створення міцної команди молодіжного центру, починаючи із залучення активної молоді й завершуючи розробкою спеціалізованої навчальної програми для формування стійких і продуктивних команд, – зазначила Ірина Карабут.

Представники активної молоді Краснокутщини проходять навчання, де дізнаються про створення команди та розподіл обов’язків її учасників. Молодь ознайомилася з інструментами колективної взаємодії, визначила потенційні ролі у команді, а також отримала практичні поради щодо створення сприятливої робочої атмосфери.

На другому тренінгу учасники дізналися, як створити й зареєструвати ГО. Вони також ознайомилися з правами та обов’язками організацій такого типу й проаналізували їх регламент діяльності. Окрема частина тренінгу була присвячена порадам щодо організації ефективної роботи громадської організації: пошуку й використанню ресурсів, написанню проєктних заявок, плануванню та реалізації ідей. Водночас молодіжні команди в громадах вивчають основи SMM та публічної онлайн-комунікації, роботу зі ЗМІ та алгоритми створення інфоприводів. Робота цих центрів буде спрямована на самовдосконалення молоді, створення простору взаємодії та розвитку молоді, задоволення культурних та освітніх потреб, а також всебічну підтримку молодих жителів громади. Наразі команда ГО «Green Art Tour» активно співпрацює з організаторами й готує цілісний проєкт щодо підтримки та втілення цілої низки заходів молодіжного центру.

– У нас молодіжна рада дуже потужна сьогодні. Її представники беруть участь і в тренінгах, і в різних міжнародних семінарах. Вони їздять і набираються досвіду за кордоном та в інших регіонах України, – зазначила Ірина Карабут.

Автор:
Анастасія Хушану