Одинадцятикласники Нововодолазької громади мріють про випускний вальс і вірять у ЗСУ

29.11.2022 10:55 Нова Водолага
На початку війни освітяни мали багато переживань. Як найбільш ефективно в таких умовах організувати навчальний процес, як завершувати навчальний рік, бо діти виїжджають, повертаються додому? Але минуло лише декілька тижнів, кажуть педагоги Нововодолазької громади Харківської області, і вони зрозуміли: попри ракетні обстріли, попри постійну загрозу життю, школа повинна і буде працювати.

Восени, на початку нового навчального року, обговорювалися питання навчання всіх категорій дітей у 12 закладах освіти громади, розповідає начальниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради Ольга Козачок. Зокрема, учнів, які виїхали за кордон і не можуть синхронно навчатися у своїй школі, але хочуть отримати свідоцтво про освіту України. Таких зараз 207 дітей.

Або учнів, які знаходилися на окупованих територіях Куп’янського району, у Вовчанську. До речі, після звільнення Харківської області не всі діти повернулися до навчання вдома. Старшокласники здебільшого залишилися в школах Нововодолазької громади, їм тут сподобалося. Зараз у закладах освіти громади навчаються 95 дітей-переселенців.

Також у школах Нововодолазької ТГ навчаються діти з територій, що окуповані з 2014 року, бо вони хочуть отримати українську освіту. Є учні, в яких немає постійного Інтернету.

– Єдиного виходу із ситуації для всіх випадків немає, але індивідуально ми намагалися вирішити всі питання. Наприклад, багато дітей, які знаходяться за кордоном, обрали екстернатну форму навчання. Отримують очно освіту там і відвідують консультації учителів у наших закладах, – говорить Ольга Козачок.

Не залишилися поза увагою й діти з особливими освітніми потребами. Асистенти вчителів займаються з ними вдома. Під час онлайн-уроків асистент учителя допомагає дитині, знаходячись поруч, а не через екран комп’ютера. Приїздять до дітей додому також фахівці інклюзивно-ресурсного центру та шкільні логопеди, бо вони переконані, що дієвого результату не можна досягти, працюючи онлайн. 

Виграли районну олімпіаду з української мови

Роботі з обдарованими дітьми війна також завадити не змогла. Учні Нововодолазької громади завжди беруть активну участь у шкільних олімпіадах, цього року вони вже пройшли із 7 навчальних предметів.

– Ми тепер належимо до Харківського району, він багаточисельний, тож конкуренція велика. Вже перевірено роботи олімпіади з української мови, і учениця 11 класу нашого Ватутінського ліцею Таісія Дьяконова буде представляти район на обласній олімпіаді. Сподіваємося, що з інших предметів також будуть гарні результати. У нас є талановиті діти і талановиті вчителі, – розповідає начальниця відділу освіти Нововодолазької громади.

Цього року вкотре проводилися Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка та Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика. Учні шкіл громади взяли активну участь, тепер чекають на гарні результати.

Зимові канікули в громаді будуть два тижні

На осінніх канікулах у кінці жовтня багато вчителів проводили для бажаючих заняття з повторення матеріалу. Переважна більшість учнів виходили на ці онлайн-заняття, щоб надолужити матеріал, який пропустили через повітряні тривоги, відсутність зв’язку або інші моменти, пов’язані з війною. Тобто йшло повторення матеріалу за їхніми запитами. 

Скоріш за все, такі ж заняття будуть і на зимових канікулах. Їх не планують розтягувати на місяць, як у Києві, щоб продовжувати освітній процес улітку. У Новій Водолазі зимові канікули школярів триватимуть два тижні. Це питання – автономія закладу освіти, він вирішує, як йому зручніше. Наприклад, осінні канікули у громаді були на тиждень раніше, ніж у харківських школах. 

«Які дорослі наші малі діти!»

Не можна сказати, що зараз важливіше у виховному процесі – знання чи патріотизм? Це єдине ціле, впевнені педагоги Нововодолазької громади.

Які б заходи не проводились у громаді для підтримки захисників України, школярі завжди беруть у них участь. До Дня захисників та захисниць проходила акція «Турбота про захисника». Діти виготовляли браслети, обереги зі стрічок та бісеру, малювали малюнки, писали листи бійцям. Мами випікали смаколики. Все це передавалось на передову.

– Коли діти отримали від захисників відеоподяку, треба було бачити ці щасливі обличчя. Вони побачили, що їхня маленька допомога, цей браслет попав у руки дяді – і він його носить, – розповідає Ольга Козачок.

Долучалися до благодійної акції Нацбанку «Смілива гривня»: збирали кошти монетами та передавали на потреби ЗСУ. Кожен клас знімав ролик і передавав естафету іншому класу, такий своєрідний челендж.

– На День гідності і свободи у класах пройшли виховні години, на декількох я була присутня онлайн. Можу сказати: які дорослі наші малі діти! Які в них дорослі думки, як правильно вони розуміють, що таке свобода, – ділиться думками начальниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради. 

У ліцеї № 3 вже відновили вікна

10 вересня в громаді зазнали пошкоджень ліцей № 3 та розташована поруч дитячо-юнацька спортивна школа. Вибуховою хвилею вибито вікна, а в ліцеї ще частково пошкоджений дах. Вікна вже замінили. Безпека дітей – беззаперечний пріоритет, тож займатися в закладах освіти під час сьогоднішньої ситуації не можна. Але дуже прикро, зізнаються вчителі, що через війну в школах тихо і… не пахне свіжими булочками. Це неправильно.

Та одна позитивна річ у всьому цьому все-таки є. Ще в квітні нововодолазькі освітяни звернули увагу на відвідування учнями уроків. Якщо порівняти з дистанційною освітою через коронавірус, зараз явка на заняття вища. Діти стали відповідальнішими, а батьки – більш уважними в ставленні до освіти своїх дітей. Не всі, на жаль, але багато.

А ще діти дуже сумують за школою, каже Ольга Козачок:

– Дивлюся на свого сина-одинадцятикласника. Він щасливий біжить на репетицію вальсу для свого випускного. Чекає репетицій, щоб зустрітися з однокласниками. І мріє, що свято буде на центральній площі селища, де всі зберуться, як це завжди було. Діти вірять у ЗСУ і чекають перемогу якнайшвидше. І ще я знаю, що вчителька вже написала сценарій до цього свята.