І у війну розвивають медицину: досвід Новопокровської громади

Громади на зв'язку
23.07.2024 13:19 Новопокровка
Новопокровська амбулаторія/Новопокровська селищна рада Новопокровська амбулаторія/Новопокровська селищна рада

У Новопокровській громаді за роки повномасштабного вторгнення відновили практично всі медичні заклади. Для цього громада бере участь в обласних конкурсах, а також залучає міжнародних партнерів.

 

Відразу взялися за амбулаторію

У 2020 році, коли Новопокровська громада була утворена, в її підпорядкування перейшли амбулаторії в Есхарі, Новопокровці, Введенці, Терновій, а також ФАПи у Старій Покровці та Зеленому Колодязі. Майже всі вони, окрім амбулаторії в Терновій, були занедбані. 

– Тернівська амбулаторія могла надавати одразу якісні медичні послуги. Там роками працював колектив, який уболівав за стан місця своєї роботи та за своїх пацієнтів. Тож першочергово ми взялися за відновлення амбулаторії у селищі Есхар. Вона двоповерхова, дуже величезна для того, щоб надавати там послуги первинної ланки медицини. Тому було прийнято рішення про відновлення частини першого поверху будівлі, де власне і працюють медики. Якщо дивитися по площі, це одна четверта всієї будівлі, – розповідає очільниця Новопокровської громади Олена Слабінська.

У 2021 році для відновлення амбулаторії було написано проєкт на обласний конкурс «Разом в майбутнє». Проєкт переміг, і за співфінансування місцевого та обласного бюджетів був виконаний величезний обсяг робіт. В амбулаторії зробили опалення, каналізацію, повністю замінили всі вікна, електрику, встановили всі вхідні двері, зробили капітальний ремонт правого крила першого поверху. На це пішло 2 мільйони гривень: мільйон – кошти місцевого бюджету та ще один мільйон – з обласного.

Амбулаторія у Есхарі

У громаді піклуються про стан медичних закладів/Новопокровська селищна рада

Згодом громада взяла участь в обласному конкурсі «Ефективна медицина в громаді». Завдяки перемозі в ньому медзаклад отримав кардіограф та інше медичне обладнання. 

Наразі ж другий поверх Есхарівської амбулаторії порожній. Утім Олена Слабінська зазначає, якщо знайдуться приватні медики, які захочуть орендувати приміщення та надавати послуги на другому поверсі будівлі – громада буде цьому тільки рада. 

– Наразі немає потреби в тому, щоб робити капітальний ремонт на другому поверсі амбулаторії. Люди хочуть, щоб була в громаді вторинна ланка, але це неможливо. Ми не можемо посадити там кардіолога, гінеколога, стоматолога, не маємо на це права та ліцензії, бо ми селищна громада, в якій передбачено функціонування тільки первинної ланки, – говорить очільниця громади.

Крім того, у 2023 році Новопокровська ТГ впоралася з найбільш важливим викликом – установили теплові насоси в Есхарівській амбулаторії із залученням Міжнародної місії Червоного Хреста.

Вікна вибило, дахи знесло

Про долю Новопокровської амбулаторії піклувалися ще в далекому 2019 році. Ще не була утворена громада, утім для цієї амбулаторії було написано проєкт щодо її осучаснення. А поки громада чекала на реалізацію проєкту, почалася повномасштабна війна. Тоді, у перші пів року російського вторгнення, заклад постраждав від ворожого обстрілу. 

– В амбулаторії вилетіли вікна, також були пошкоджені сусідні будівлі. Функціонування амбулаторії в Новопокровці опинилося під загрозою. На допомогу прийшов Український фонд соціальних інвестицій, – розповідає Олена Слабінська.

Відкрилася оновлена амбулаторія у червні 2024 року. Було проведено капітальний ремонт усіх приміщень, а також модернізовано систему опалення, водопостачання. Нині медзаклад відповідає усім європейським вимогам та нормам інклюзивної доступності.

Новопокровська амбулаторіяВідкриття Новопокровської амбулаторії/Новопокровська селищна рада

– В амбулаторії розширено коридори та дверні отвори за стандартами обслуговування людей з інвалідністю. Повністю було знесено перегородки та будувалося все наново за сучасними будівельними нормами, – каже очільниця громади.

Проєкт відновлення Новопокровської амбулаторії було реалізовано Українським фондом соціальних інвестицій – УФСІ за фінансування уряду Німеччини через німецький банк розвитку KFW. Вартість проєкту склала майже 19 мільйонів гривень. Зокрема, з місцевого бюджету було виділено 1,2 мільйона гривень на благоустрій прилеглої території та ще 400 тисяч гривень на придбання меблів. Ремонт Новопокровської амбулаторії тривав понад рік, утім медичні послуги продовжували надавати для мешканців населеного пункту у ФАПі села Стара Покровка.

Амбулторія Нова Покровка

Такий має вигляд амбулаторія/Новопокровська селищна рада

Відновили дві амбулаторії

Під час повномасштабної війни робота із залучення допомоги на відновлення медичних закладів у громаді продовжилася. У 2023 році ТГ узялася за ремонт Введенської амбулаторії та Старопокровського ФАПу.

– У Старопокровському ФАПі були проведені зовнішні та внутрішні роботи: зовнішнє утеплення стін, капітальний ремонт покрівлі. Також було зведено прибудову, у закладі є гаряча та холодна вода. Вбиральня тепер теж у закладі, раніше вона була на вулиці розташована. ФАП вийшов просто чудовим. У Введенській амбулаторії також було зроблено ремонт внутрішніх приміщень. Там нині все сучасно та гарно, проведена гаряча та холодна вода. Ці два проєкти були реалізовані у 2023 році, завдяки обласним конкурсам мініпроєктів при співфінансуванні громади, – зазначає Олена Слабінська.

Ремонт в амбулаторіях

Медичні заклади громади приводять до ладу/Новопокровська селищна рада

В обох закладах охорони здоров’я було зроблено капітальний ремонт приміщень, де розташовані денний стаціонар, приймальні відділення для дітей та дорослих. Крім того, приведено до ладу прилеглу територію. Загальний бюджет проєктів склав 2,5 мільйона гривень за співфінансування обласного та місцевого бюджетів.

Жоден заклад не зачинився

Попри обстріли та близькість до зони активних бойових дій, у Новопокровській громаді жоден медичний заклад не зачинявся та всі медики були на робочих місцях.

– На початку повномасштабного вторгнення наші лікарі надавали медичні послуги жителям Кам’яної Яруги Чугуївської громади. Медики їздили туди велосипедами, – розповідає очільниця Новопокровської громади.

Наразі у громаді існує потреба в сімейних лікарях, в Есхарі та Новопокровці є вакантні посади.

Розширять послуги на села

Медицина в Новопокровській громаді розвивається успішно. Утім існують населені пункти, де немає комунальних приміщень для того, аби створити там медичні заклади. 

– За сприяння Чугуївської районної військової адміністрації для забезпечення населених пунктів, де немає ані амбулаторії, ані ФАПу, в нас працюватиме пересувна амбулаторія. Ми її отримали від БФ «Лікарі без кордонів», – каже Слабінська.

Усередині пересувної амбулаторії є ліжко-місце для пацієнтів, робоче місце для медиків, рукомийник, шафи – простими словами, це повноцінний кабінет на колесах. 

– Такий пересувний медичний кабінет був необхідним для нашої громади. Ми дуже щасливі, що саме нам його запропонували. Він працюватиме в різних населених пунктах за графіком. Головне те, що людям не треба буде нікуди їздити, щоб отримати якісні медичні послуги, – наголошує очільниця громади.

Налагодили роботу

Послуги вузьких спеціалістів жителі Новопокровської громади отримують у сусідньому Чугуєві або Харкові. 

– Наші сімейні лікарі виписують направлення, електронні рецепти, й люди можуть спокійно потрапити до спеціалістів, – каже Новопокровська селищна голова.

А от основні аналізи жителі Новопокровської громади можуть зробити на місці.

– У цьому напрямі робота повністю налагоджена. Залучили від різних фондів аналізатори, а потім ще наш КНП докупив собі потрібні засоби, – говорить очільниця громади.

Раніше для аналізів жителям громади доводилося їздити в Тернову, а тепер їх можна зробити ще й у Новопокровці та Есхарі. 

– Загалом наразі всі медичні заклади громади перебувають у гарному стані. Тернівська амбулаторія, яка була найкращою, зараз потребує косметичного ремонту. Утім, плани на її ремонт укладаємо, вже виділено кошти на розробку проєктно-кошторисної документації щодо ремонту покрівлі амбулаторії, – каже Олена Слабінська.

Оперативні новини читайте в нашому Telegram

Автор:
Анастасія Хушану