«Без допомоги області з вирішенням проблем не впораємося…»

25.03.2021 08:50 Вільхівка
У кожній громаді Харківщини існують свої проблеми – десь немає ЦНАПу або дитячих садків, у когось «убиті» дороги чи перебої з водопостачанням, для інших питання № 1 – централізоване опалення. 22 березня голова Харківської обласної ради Артур Товмасян дізнався про больові точки кількох громад – Циркунівської, Вільхівської та Роганської.

В очікуванні ЦНАПу та садків

«Хочу проблеми громад побачити на власні очі, щоб розуміти, на що в першу чергу потрібно гроші на сесії виділяти», – ще на початку року повідомив про свої плани очільник Харківської облради Артур Товмасян. Самоврядовець уже побував з робочими візитами у кількох районах області. 22 березня Артур Товмасян знову навідався до Харківського району, цього разу в Циркунівську, Вільхівську та Роганську громади.

Розпочав свій візит голова облради з відвідування стратегічно важливого об’єкта не тільки для жителів Циркунівської громади, але й для сусідніх – майбутнього Центру надання адмінпослуг.

Артур Товмасян: Найбільш гостра проблема Харківської області – стан об’єктів ЖКГ

Свій ЦНАП громада планує розмістити в приміщенні колишньої аптеки, неподалік від сільради. Цей об’єкт включено до Програми соціально-економічного розвитку Циркунівської громади на 2019–2021 роки. Під майбутній ЦНАП громада вже оформила землю, розробила проєктно-кошторисну документацію та отримала експертний висновок.

– Це велике і зручне приміщення, яке потребує реконструкції. Наш Центр адмінпослуг зможе обслуговувати жителів відразу кількох громад – Циркунівської та Липецької. Однак самотужки нам з таким проєктом не впоратися. Його орієнтовна вартість 15 мільйонів гривень. Сподіваємося, область допоможе, – зазначив очільник Циркунівської громади Микола Сікаленко.

Зі свого боку голова Харківської облради зауважив, що надання доступних та якісних адміністративних послуг населенню – це одна з ключових функцій громади.

– Обласна рада завжди підтримуватиме ініціативи та проєкти громад регіону, що забезпечать підвищення комфорту життя. В умовах адміністративно-територіальної реформи наблизити до людей надання адміністративних послуг – одне з головних завдань, – наголосив Артур Товмасян.

До того ж він підкреслив зручне розташування будівлі – поруч з нею проходить дорога. Тож запропонував у Циркунах створити ЦНАП відразу для жителів трьох громад – Циркунівської, Вільхівської та Липецької.

– Буду виходити на Мінрегіон з питанням залучення додаткових коштів для реконструкції цього важливого об’єкта відразу для кількох громад, – пообіцяв Артур Товмасян.

Також гостро в Циркунівській громаді стоїть і питання дитячих садків. Наразі дошкільний заклад є лише в центрі громади, проте він тільки на 35 місць, а потреба значно більша. Тож багатьом батькам доводиться малечу возити в дитячі садки Харкова.

– У Циркунах сьогодні працює дошкільний заклад на 35 місць. Це не задовольняє потреби. Потрібно близько 200 місць. Така ж потреба й у Руських Тишках, – повідомив очільник громади Микола Сікаленко.

Тому громада вирішила побудувати в себе два садки. У Циркунах новий садок на 150 місць будуватимуть з нуля. Орієнтовна вартість проєкту близько 25 мільйонів гривень. Об’єкт включено до президентської програми «Велике будівництво».

А в Руських Тишках дитячий садок на сотню місць з’явиться в колишній будівлі табору праці та відпочинку в дуже мальовничому місці – поруч багато хвойних дерев. Загальна площа будівлі – 1124,4 квадратного метра. Орієнтовна вартість цього об’єкта «під ключ» складає близько 15 мільйонів гривень. Наразі триває процес усунення недоліків проєктнокошторисної документації.

– Дуже важливо, щоб діти мали змогу ходити до садочків неподалік від дому. Молодь має залишатися і працювати в селах. Для цього необхідно розбудовувати інфраструктуру. Дитячі садки – невід’ємна складова сучасної громади. Область буде допомагати громаді у вирішенні цього важливого питання, – запевнив Артур Товмасян. – Добре було б почати роботи з будівництва за можливістю якнайшвидше. Ці проєкти в громадах можна реалізувати впродовж 2–3 років.

Чекає на свій «апгрейд» і спортивна зала Русько-Тишківського ліцею. Розташована вона в окремій будівлі ангарного типу. Тут потрібно замінити підлогу та систему опалення на енергоощадливішу. На проведення цих робіт необхідно близько 1,5 мільйона гривень. Уся необхідна проєктно-кошторисна документація вже готова.

Коли очільник облради інспектував цей об’єкт, то звернув увагу, що в залі також потрібно замінити освітлення і зробити сучасні роздягальні та душові (душові взагалі відсутні у спортивній залі).

– Потрібно робити комплексний ремонт, а не лише замінювати підлогу та опалення. Я думаю, нам удасться реалізувати цей проєкт на умовах співфінансування з бюджетів різних рівнів. Наразі спортивна зала ліцею жодним чином не відповідає вимогам сучасності. Нам потрібно привести її до ладу, – підкреслив Артур Товмасян.

У спортивній залі Русько-Тишківського ліцею проходять кущові змагання. А після ремонту тут можна буде проводити не тільки районні змагання.

– Відремонтуєте спортивну залу, запросимо «Харківських Соколів» зіграти зі збірною району у баскетбол, – запропонував голова Харківської обласної ради.

Читайте також: На ремонт поліклініки Близнюківської лікарні спрямують 45 мільйонів гривень

Без нормальних доріг та води

Питання ремонту на часі й у Вільхівському ліцеї, де навчається близько 160 дітей. За словами очільника Вільхівської громади Олександра Шмиголя, тут запланований капітальний ремонт харчоблока та туалетів. Орієнтовна вартість робіт – 1,5 мільйона гривень та 700 тисяч гривень відповідно.

– Підвищити рівень надання освітянських послуг неможливо, якщо умови, в яких навчаються діти, не відповідають сучасності. Тому ремонт шкіл на Харківщині – завдання номер один для обласної ради, – зазначив під час огляду школи Артур Товмасян.

Також на власні очі голова Харківської обласної ради побачив, який потрібно провести обсяг ремонтних робіт, щоб привести до ладу Малороганський сільський будинок культури. Громада планує відремонтувати в будівлі дах та утеплити стіни. Вартість ремонтних робіт – близько 2 мільйонів гривень.

– Крісла в залі також потрібно замінити, – акцентував увагу Артур Товмасян.

Також посадовець оглянув бібліотеку, яка працює у Будинку культури. Йому дуже сподобалося приміщення. Поцікавився, скільки молоді приходить до закладу, та запропонував громаді написати свій проєкт хабу.

– У мене є ідея створити на Харківщині простір для молоді. Якщо у вас буде хаб, то молоді не потрібно буде їздити до Харкова, цікаві заходи можна буде проводити в громаді, – зауважив Артур Товмасян.

Ще одною болючою точкою у Вільхівській громаді є водопостачання в Елітному, Зерновому та Благодатному. Насосна станція, що знаходиться в Елітному і обслуговує кілька населених пунктів, уже застаріла. Окрім цього, її приміщення постійно підтоплюється. Через це дуже часті перебої з водою.

– Насосна станція повністю вичерпала свій ресурс. Постійні поломки не дають можливості жителям Елітного користуватися водою в нормальному режимі. У весняно-літній період вода взагалі не доходить до верхніх поверхів багатоквартирних будинків. Також перебої з водою є у селищах Зерновому та Благодатному, – розповів про одну з нагальних проблем Вільхівської громади її очільник Олександр Шмиголь.

Він повідомив, що громада готує проєктно-кошторисну документацію на ремонт водогону і відновлення глибинної свердловини, яка знаходиться в селищі Елітному. Проте самотужки цю проблему вони розв’язати навряд чи зможуть, тож Олександр Шмиголь попросив підтримки області.

– Вдячний головам сільських рад за активність та ініціативність, роботу в напрямі реалізації пріоритетів розвитку територій. В умовах браку коштів підтримка громад та захист їх інтересів набуває надзвичайно важливого значення. Обласна рада завжди на боці людей, тому докладемо максимум зусиль, щоб вирішити проблему з водопостачанням, – запевнив голова Харківської обласної ради.

Не менш болючим для жителів Вільхівської громади є поганий стан доріг. Зокрема, 9 кілометрів дороги між Вільхівкою та Малою Роганню – це суцільні ями та вибоїни. Саме цією «вбитою» ділянкою автошляху проїхався очільник облради.

– Ця дорога не ремонтувалася з моменту введення в експлуатацію, тобто з початку 90-х років, – зазначив очільник громади. – Нашим жителям потрібно якось дістатися до центру громади. Або по цій «убитій» дорозі, або «подорожувати» з Малої Рогані до станції метро «Індустріальна», звідти на 602-й мікрорайон, а далі їхати в Елітне чи пересаджуватися на автобус до Вільхівки.

Зі свого боку Артур Товмасян наголосив, що вирішити питання з ремонтом дороги від Вільхівки до Малої Рогані обов’язково потрібно, бо це артерія, яка зв’язує громаду. Однак голова обласної ради добре розуміє, що коштом громади відремонтувати дорогу неможливо.

– Капітальний ремонт найпроблемнішої ділянки в 3 кілометри та ямковий ремонт близько 6 кілометрів буде зроблений за рахунок державних коштів, – повідомив Артур Товмасян. – Вартість робіт становить 30–35 мільйонів гривень. Сподіваюся, що дорожники почнуть ремонт уже цього року, а наступного – закінчать повністю.

Небезпечний перехід

Після Вільхівки голова Харківської облради поїхав до сусідньої Роганської громади. Насамперед Артур Товмасян подивився на стан підземного переходу через трасу загальнодержавного значення Київ – Харків – Довжанський. Ця траса розділяє Рогань навпіл, тож підземний перехід – наразі єдиний безпечний спосіб перетнути дорогу. Хоча безпечний він відносно – у переході немає освітлення, а після дощів і танення снігу там завжди повно води, та й сходи в аварійному стані. Тож багато людей просто бояться до нього спускатися. Через це жителі громади часто вимушені порушувати правила дорожнього руху і переходити трасу в не відведеному для цього місці. Інколи це призводить до трагедії. З 2015 року тут під час перетину дороги загинуло п’ять пішоходів, один був серйозно травмований.

Очільниця Роганської громади Марія Черненко розповіла, що селищна рада неодноразово зверталася з проханням про ремонт підземного переходу до Служби автомобільних доріг у Харківській області (об’єкт знаходиться в них на балансі. – Ред.), проте, як то кажуть, віз і досі там.

Артур Товмасян разом з представником САД пройшовся підземним переходом, після цього голова облради наголосив, що об’єкт обов’язково потрібно капітально відремонтувати.

– Необхідний саме капітальний ремонт з дотриманням усіх будівельних норм. Адже зараз стан переходу такий, що освітлення немає, і батьки бояться відпускати дітей ходити ним. Будемо звертатися до Києва, щоб держава виділила кошти на ремонт цього об’єкта, потрібно близько 4 мільйонів гривень, – зазначив голова облради.

За оцінками спеціалістів, капітально відремонтувати підземний перехід у Рогані можна за пару місяців.

Ще однією гострою проблемою в Роганській громаді є централізоване теплопостачання. Як зауважила селищна голова Марія Черненко, громада не розвивається, бо мільйони гривень ідуть на підтримку тепломереж. Наприклад, котельня в селищі Докучаєвське вкрай потребує модернізації. ККД котла, який зараз працює, складає близько 40 %. За словами очільника Роганських теплових мереж, за добу котел «з’їдає» близько 50 тисяч гривень. Якщо взимку працюють два котли, то це вже близько 170 тисяч гривень. Нещодавно громада сплатила тепломережам 18 мільйонів гривень: 16 мільйонів гривень пішли на покриття різниці в тарифах, ще 2 мільйони гривень – на розвиток комунального підприємства. Наразі Роганські тепломережі заборгували Нафтогазу 17 мільйонів гривень, а до кінця опалювального сезону ця цифра зросте до 22 мільйонів гривень.

– Якщо на сучасніших котельнях 160–165 кубометрів газу йде на 1 гігакалорію, то на цій іде 240 кубометрів газу, – наводить цифри очільниця Роганської громади Марія Черненко.

Один з оптимальних варіантів розв’язання проблеми – це встановлення нової блочно-модульної котельні. Ціна питання – близько 25 мільйонів гривень.

– Будемо відпрацьовувати ці питання, – зазначив Артур Товмасян.