Вже третій рік ворог намагається знищити Харків масованими обстрілами. Після того, як росіяни не змогли захопити місто у 2022 році, вони відверто заявляють, що треба перетворити його на «санітарну зону». Які фейки про ситуацію у Харкові поширюють окупанти та як місто вирішує питання з закриттям неба і відновленням електропостачанням – читайте у нашому матеріалі.
Обстріли посилилися
Останнім часом росія значно збільшила кількість обстрілів по прикордонню області та по Харкову. Окупанти, не маючи достатньо сил для наступу, намагаються посіяти паніку серед населення, нищать енергосистему.
Олег Синєгубов
начальник ХОВА
Від початку року в нас було 2,5 тисячі обстрілів цивільних об’єктів, критичної інфраструктури. З них 150 – ракетні удари. По кожному населеному пункту може прилетіти або С-300, або «шахед», або КАБ, якими ворог почав бити з кінця березня. Тому небезпека доволі реальна. Ми просимо всіх мешканців адекватно реагувати на сигнали повітряної тривоги.
Він зазначив, що ворог також здійснює обстріли з артилерії, танків, мінометів.
Мрії путіна про «санітарну зону»
Міністр закордонних справ рф став першим високопосадовцем країни-агресорки, який прямо заявив, що Харків є ціллю для можливого наступу росії. Про це пише американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Під час радіоінтерв’ю з кількома відомими російськими державними пропагандистами 19 квітня лавров сказав, що Харків «відіграє важливу роль» в ідеї президента рф про створення демілітаризованої «санітарної зони». Тобто, за логікою диктатора, російські війська повинні просунутися вглиб України, захопивши Харківську область, аби захистити населені пункти рф від українських ударів.
Відповідаючи на запитання про те, куди посунуть окупаційні війська після створення «санітарної зони», Лавров заявив, що російська влада «повністю впевнена в необхідності продовження війни проти України», – йдеться у звіті ISW.
Пропагандистські рупори кремля традиційно виправдовують російські удари та можливі наступальні операції проти Харкова міфічним захистом російських громадян. Проте міжнародні партнери України забезпечують необхідну підтримку, щоб не допустити створення «сірої зони», не придатної для проживання. Про це сказала на брифінгу Надзвичайний і Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні Аннелі Кольк.
– Наша головна мета – повна перемога України. Маю на увазі всю її територію. Ми не дозволимо створення якихось «сірих зон» у Європі. А Україна – це Європа, вона перебуває на шляху до Європейського Союзу, на шляху до НАТО. Тому всі, хто виступає за демократичні цінності та здоровий глузд, не дозволять зробити жодних «сірих зон» в Україні», – наголосила Аннелі Кольк.
Цю позицію підтримали дипломатичні представники Данії, Франції та Швеції, які 21 квітня відвідали Харків з офіційним візитом.
Фейки для залякування
Росіяни поширюють фейки щодо так званої «евакуації з Харкова». Через месенджер Signal ворогом поширюється інформація нібито від ДСНС України щодо проведення «евакуації» з міста через імовірне оточення російськими загарбниками.
«ДСНС інформує, що такі повідомлення є ворожим інформаційним вкидом, спрямованим на дестабілізацію ситуації в Україні», – йдеться на сайті Держслужби з надзвичайних ситуацій України.
Ігор Терехов
Харківський міський голова
Мета ворожого ІПСО – залякати людей, посіяти тривогу і хвилювання. Хочу сказати, що ніякої евакуації з Харкова не проводиться. Сьогодні всі державні установи, комунальні підприємства працюють так, як вони працювали з початку війни. Нічого ми не вивозимо. Люди повинні розуміти, що це все фейки. Ми нікому не здамо своє місто. Харків був, є і буде українським
Він також сказав, що харків’яни вже не вперше стикаються з дезінформацією. Ворог використовує таку тактику, аби розхитати емоційний стан людей.
Деякі харків’яни документують російські злочини та описують життя у прифронтовому місті у щоденниках війни.
За словами Харківського міського голови, попри регулярні ворожі обстріли ситуація в Харкові лишається стабільною.
– Єдине, що турбує нас сьогодні, це обстріли з повітря. Нам потрібно закрити небо над Харковом, потрібні сучасні системи ППО, які збиватимуть С-300, інші ракети і «шахеди», – наголосив Ігор Терехов.
ППО для захисту неба
Російські загарбники намагаються знищити Харків, атакуючи об’єкти енергопостачання та обстрілюючи житлові квартали.
Сучасні системи протиповітряної оборони в змозі закрити небо над Харковом попри його близькість до кордону з росією, переконаний міський голова Ігор Терехов.
Ігор Терехов
Харківський міський голова
Над цим зараз працює і Президент, і уряд, і військове керівництво. Впевнений, що ми матимемо такий захист. Це важкий процес, бо це іноземне обладнання, у нас такого немає, але я переконаний, що буде.
Звернення до Президента України щодо зміцнення системи оборони України прийняла Харківська обласна рада.
«Останні обстріли практично знищили в Харківській області всі об’єкти критичної інфраструктури та життєзабезпечення. Щодня ворог убиває та калічить людей, страждають діти. Захистити Харківську область та інші регіони України зможе лише сучасна ефективна система протиповітряної оборони. Саме наявність зенітно-ракетних комплексів Patriot або подібних систем зможе створити дієвий повітряний щит для захисту наших громадян», – ідеться у зверненні.
Будівництво фортифікацій
На розбудову оборонних рубежів по всій країні Уряд виділяє додаткові 3,88 млрд грн. Найбільше з цих грошей одержить Харківська область, повідомив начальник ХОВА Олег Синєгубов.
Зокрема, Харківщині перерахують 1,7 млрд грн. Ще 1,5 млрд грн виділять для спорудження фортифікацій на Сумщині. Додатковий ресурс також отримають Донеччина, Херсонщина та Миколаївщина.
Олег Синєгубов
начальник ХОВА
У цілому від початку року на будівництво й облаштування фортифікацій Уряд спрямував майже 30 млрд грн. Роботи ведуться цілодобово. Посилюємо обороноздатність на всіх напрямках
МініТЕЦ та сонячні станції
У Міністерстві енергетики України зазначили, що після квітневих масованих обстрілів, якими ворог нищив об’єкти критичної інфраструктури, найскладнішою лишається ситуація з електропостачанням у Харкові та області. Це пов’язане з їх розташуванням у безпосередній близькості до українсько-російського кордону, що дозволяє ворогу здійснювати регулярні обстріли з усіх видів зброї. Тому Харків отримає когенераційні установки та інше обладнання для розвитку альтернативної генерації електроенергії, повідомив віце-прем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
За його словами, працювати над розвитком альтернативної генерації електроенергії в Україні почали ще минулої осені.
– Наприклад, завдяки Проєкту енергетичної безпеки USAID у співпраці з міністерством уже закуплена 91 когенераційна установка для 32 міст України. Зараз ми вивчимо всі проєкти технічної допомоги, які працюють в Україні, та постараємось якнайшвидше спрямувати все обладнання, яке вже замовлене або очікується, до Харкова. Бо на сьогодні ситуація тут найбільш критична, – зазначив віце-прем’єр.
Він повідомив, що шість когенераційних установок вже працювали в Харкові під час минулого опалювального сезону. Зараз у місті функціонують дві такі установки, які забезпечують гаряче водопостачання.
Крім того, Олександр Кубраков поінформував, що паралельно опрацьовується питання стосовно передачі Харкову обладнання для газотурбінних електростанцій. Також триває робота із захисту об’єктів енергетичної інфраструктури. Частину обладнання, потрібного Харкову для стабільного проходження опалювального сезону, нададуть міжнародні партнери, частину – профінансує Уряд.
На Харківщині відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Голова Комітету Андрій Герус наголосив, що наразі Харківська область має стати пріоритетною для надання допомоги.
– Готуємо проєкти підтримки, зокрема, для Харківської області. До прикладу, розглядається можливість установлення сонячних електростанцій на лікарнях. Зі свого боку будемо робити все можливе, щоб допомогти Харківщині відновити електро- та теплопостачання. Хочемо тримати руку на пульсі і розуміти, які подальші кроки потрібні від нас, як від парламенту, – зазначив Андрій Герус.
P. S. Харківська область отримала від Черкащини 54 генератора, акумулятори та паливо на випадок блекауту.
– Головне, що наші люди відчувають, що вся країна нам підставляє плече, – сказав начальник ХОВА Олег Синєгубов.
Як розповів начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, до збору допомоги долучилися всі громади області.
– Всі наші громади долучилися, ми практично за два дні зібрали досить потужну допомогу, привезли 54 генератори, акумулятори, повербанки, паливо. Ми від Черкащини із задоволенням будемо допомагати. Чим стійкіша Харківщина – тим стійкіша Україна. В єднанні ми переможемо! – сказав Ігор Табурець.
P. P. S. Палата представників Конгресу США схвалила 20 квітня законопроект про витрати на військову та фінансову допомогу Україні у розмірі 61 мільярд доларів.
– Сьогодні ми отримали рішення, якого очікували: про пакет американської підтримки, за який так ми боролися. І дуже вагомий пакет, який відчують і наші воїни на передовій, і наші міста й села, які потерпають від російського терору. Сьогодні відбулось голосування Палати представників Сполучених Штатів, – написав на своїй сторінці Президент України Володимир Зеленський.
Загалом «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» – 112, «утримались» – 8.
Далі свою згоду на даний законопроект має дати верхня палата Конгресу – Сенат, які пообіцяли розглянути цей законопроект якнайшвидше. Якщо Сенат теж схвалить законопроект, залишиться отримати лише підпис президента Сполучених Штатів Америки Джо Байдена.
Начальник ХОВА Олег Синєгубов прокоментував медіа «Слобідський край» рішення нижньої палати Конгресу США про виділення Україні допомоги у розмірі 61 мільярд доларів.
– Американські конгресмени дійсно підтримали вкрай важливе для нас рішення про виділення Україні військової та прямої фінансової допомоги. Ця допомога – це передусім посилення Сил оборони і безпека українських громад. Зокрема, цього чекали і захисники на Куп'янському напрямку, які попри все продовжують захищати свій дім, але із снарядами та технікою це буде ефективніше. Також Палата представників підтримала законопроект про конфіскацію активів рф, що не менш важливо для нас, бо кошти підуть на потреби України. Дякуємо всім американцям за підтримку, за увагу й надійне партнерство, – сказав Олег Синєгубов.