Через російський наступ на північ Харківщини люди знову вимушені покинути свої домівки. Часто вони не можуть забрати із собою домашніх улюбленців. Тоді на допомогу тваринам виїжджають рятувальники, які, ризикуючи своїм життям, вивозять чотирилапих до Харкова. Як відбувається евакуація – читайте в нашому матеріалі.
Тварини налякані та знесилені
У ветеринарній клініці ГО «Порятунок тварин Харків» панує хаос. Гавкіт собак і нявкання котів просто розривають серце. Тварини тісняться в переносках і перебувають у стресі. Кожна з них по-різному переживає цей стан – хтось намагається виламати дверцята переноски, а хтось ховає мордочку в куток боксу та лякається будь-яких рухів і звуків.
На боксах написані дата й адреса, звідки тваринка була евакуйована – Вовчанська, Липецька громади.
– Оскільки порятунок з Вовчанська та Липців відбувся за короткий час, ці тварини зазнали трохи менших проблем зі здоров’ям. Але чим більше часу минає, тим довше вони залишаються без їжі та води, починають більше хворіти. На щастя, усі евакуйовані не мали серйозних воєнних травм. Утім дуже багато тварин ми знаходимо вже мертвими саме у Вовчанську – і худобу, і собак, – розповідає представниця ГО «Порятунок тварин Харків» Ярина Вінтонюк.
У клініці тварин оглядають ветеринари – хворих починають лікувати, усіх обробляють від паразитів і вакцинують. Далі їх фотографують і розміщують інформацію у соцмережах, аби знайти власників.
– З 10 травня ми евакуювали понад тисячу тварин з півночі області. Були випадки, коли люди відмовлялися покинути домівки без своїх пухнастих друзів. Вони зіткнулися з нестерпним вибором: життя або розлука. Деякі власники просять притримати тварин у клініці, поки шукають нове житло. Дуже багато людей просто плакали, бо не хотіли віддавати своїх тварин, – розповідає представниця ГО «Порятунок тварин Харків» Ярина Вінтонюк.
Наразі команда рятувальників усіляко намагається допомогти власникам знайти житло, де їх приймуть з тваринами. Адже в самої організації бракує місця для розміщення всіх евакуйованих чотирилапих.
– Зараз надзвичайно необхідна допомога всіх жителів України, які можуть надати житло людям з Вовчанська, з умовою, що вони можуть взяти з собою тварин. У нас тваринкам жити непросто – з незнайомими людьми, поруч багато інших тварин. Вони не відчувають себе захищеними, – зазначає Ярина.
Найбільше з Вовчанської та Липецької громад евакуйовують саме котів і собак. Хоча доводиться вивозити й корів, кіз, свиней та птицю.
– Зі свійськими тваринами нам допомагають люди, які мають місце для їх утримання. Також приїжджав чоловік, який будує свій притулок. Він купив велику територію та вже забрав у нас десять евакуйованих кіз і кроликів, – каже представниця ГО.
Пішки під обстрілами
Команда «Порятунку тварин Харків» займається евакуацією від самого початку повномасштабного вторгнення. Вона допомагала тваринам з Харкова та області, з Донеччини, Сумщини, а також Херсонщини та Миколаївщини. Для цих людей вже є звичною небезпечна евакуація під обстрілами.
– Умови евакуації з Вовчанська та прилеглих населених пунктів надскладні. Не можна просто заїхати машиною, зібрати тварин і поїхати спокійно. Там ідуть постійні обстріли з різного озброєння. Зараз рятувальникам доводиться пішки виводити тварин, – каже Ярина Вінтонюк.
Така сама ситуація й на Липецькому напрямку. Там рятувальникам вдалося евакуювати цілий мініпритулок. Їм довелося покинути автівку за 1,2 кілометра від притулку та пішки десятки разів носити тварин з будівлі до авто.
Ярина Вінтонюк
представниця ГО «Порятунок тварин Харків»
Власники цього притулку сказали, що звідти без тварин нікуди не поїдуть. А там їх було сорок: близько двадцяти собак, решта – коти. І наші рятувальники носили цих тварин до машини. Уже ввечері написали, що виїхали та везуть всіх у Харків. Я їм кажу: «Боже, як ви їх змогли всіх забрати?» Таня мені відповідає: «Я не знаю, як ми це зробили, але в кінці в моїх ногах сиділа агресивна вівчарка»
Евакуація небезпечна для рятувальників і тих, хто чекає на них у Харкові. У зоні активних бойових дій немає зв’язку, про долю волонтерів можна тільки здогадуватися. Лише нещодавно ГО вдалося облаштувати одну автівку системою РЕБ і встановити Starlink.
Загалом на евакуації постійно працюють два екіпажі, це четверо людей. Під обстрілами у Вовчанську з 10 травня було втрачено дві робочі машини.
– Один бусик там і залишився. Було темно, уламки розлетілися, і хлопці «розгубили» всі свої колеса: довелося виходити звідти пішки. Другий раз вони туди заїжджали на маленькій легковій машині. Увечері, коли почали виїжджати звідти, їх прицільно обстрілювали з міномета, а в небі кружляв fpv-дрон. Вони пробили колеса, дно машини, просто на дисках уже виїхали з Вовчанська – і там ми їх забрали, – ділиться представниця ГО.
На щастя, під час евакуації ніхто зі співробітників «Порятунку тварин Харків» не постраждав. Утім, їхня колега з БФ «12 вартових» у Вовчанську отримала уламкове поранення ноги та перебуває на лікуванні.
Вижили під час прямого влучання
Зазвичай рятувальники знають про всі адреси, де необхідно забрати тварину. Та часто трапляється так, що вказаного будинку вже немає. Так, за адресою з однієї заявки жили шість собак – два лабрадори, дві вівчарки і два йорки. За цією адресою рятувальники знайшли та забрали трьох собак.
– Згодом власники тварин дізналися, що в їх будинок було пряме влучання. Вони були впевнені, що вівчарки загинули, але попросили знову туди з’їздити та знайти йорка. За день до повторної заявки наші рятувальники бачили, як цей будинок горів. Нікого з тварин поряд не помітили. І от вони приїжджають на ці руїни вдруге, заходять у двір – і один по одному до них виходять усі три собаки. Живі та неушкоджені. Для нас це просто справжнє диво, – зазначає Ярина Вінтонюк.
Під час іншої евакуації з Липців рятувальникам удалося зберегти життя людині. За три будинки від них стався обстріл, а поруч знаходився місцевий житель. Один з уламків влучив йому прямо в голову, і рятувальники швидко евакуювали його до медпрацівників. Якою була б доля цього чоловіка, навіть страшно уявити. Наразі він перебуває на лікуванні.
– На одному з обходів вулиць у Вовчанську наші рятувальники знайшли чотирьох козлят і двох кізочок, які стояли на руїнах будинку після свіжого прильоту. За іншою адресою знайшли качку, яка панічно кричала та бігала туди-сюди. Виявилося, що за будинком від обстрілу загинули інші качки, які жили в цьому дворі. На ще одному виїзді хлопці забрали вівчарку та її новонароджених цуценят. Коли поверталися через цю адресу, побачили, що снаряд прилетів просто в будку, де дві години тому лежали цуценята. Якби вони відклали цю заявку на декілька годин, то їх просто не було б. Наразі собаки живуть зі своїми власниками на орендованій квартирі, – розповіла одна зі співробітниць ГО Ольга Ілюніна.
Потрібні рятувальники та ветеринари
Наразі ГО «Порятунок тварин Харків» дуже не вистачає рятувальників, які могли б працювати на евакуації тварин.
– У них немає відпочинку взагалі. А окрім Вовчанського та Липецького напрямків, ще залишаються заявки з Донбасу. Також нам дуже потрібні ветеринари. У нас є хірург, який приїжджає на місяць-два з Фінляндії, він проводить якісні операції. Але не вистачає терапевтів, ми були б раді, якщо б з нами працювали такі фахівці. Хоча б просто приходили та допомагали або попрацювали з нами хоча б пару місяців, – зазначає Ярина Вінтонюк.
Крім того, організація облаштовує ще одне приміщення для тварин, і їм потрібна допомога в оплаті спеціальних боксів. Також не завадять машини для евакуації – мінібусики, легкові з великим багажником.
Ще одна проблема – пошук нового місця для притулку. Обстріли Харкова вже декілька разів зачепили приміщення організації. В одному притулку досі вибиті вікна. Утім найбільша проблема навіть не в цьому, а в самих тваринах.
– Харків продовжують обстрілювати, собаки дуже стресують. Під час обстрілів 23 травня собаки були в паніці. Тому ми шукаємо землю, місце, куди могли б переїхати у більш спокійні умови. Можливо, Харківська, Полтавська області – готові розглянути всі варіанти. Ми продовжимо працювати тут, але хочемо вивезти тварин якомога далі, – наголосила Ярина.