Нові, відремонтовані та «на колесах»: як працюють ЦНАПи у постраждалих громадах

Як на Харківщині працюють ЦНАПи

19.07.2024 12:56

Постраждалі та деокуповані громади Харківщини відкривають нові ЦНАПи і відновлюють роботу старих. Деякі Центри не можуть повноцінно надавати послуги через обстріли, інші – приймають людей із сусідніх громад. Про їхню роботу та виклики, з якими зіткнулися громади, – у матеріалі.

Створили власний ЦНАП

Після деокупації в громади Харківщини першочергово почали повертати важливі для населення послуги. Одна з таких – надання адміністративних послуг, а саме відновлення старих та створення нових ЦНАПів. Так, до початку повномасштабної війни у Савинській громаді ЦНАПу не було взагалі. Через це ТГ сильно залежала від сусідньої Балаклії, яка мала такий Центр. 

– ЦНАП є дуже актуальним для кожної громади, адже так ми наближаємо адміністративні послуги до наших жителів. Тому минулого року згідно з постановою Кабінету Міністрів України в нас було створено ЦНАП. Його ми відкрили 15 грудня 2023 року, – розповіла начальниця Савинської селищної військової адміністрації Оксана Супрун.

Савинський ЦНАП ЦНАП у Савинцях

Савинська громада дуже сильно постраждала під час російської окупації та постійних обстрілів. Після звільнення виявилося, що більшість будівель були пошкоджені або знищені. Тож громада вирішила не чекати на відновлення, а відкривати ЦНАП у вцілілому приміщенні закладу дошкільної освіти. 

– Наразі ЦНАП продовжує надавати послуги в цій будівлі. Утім, за підтримки Харківської обласної військової адміністрації та міжнародних партнерів було виділено кошти на облаштування нового місця для сервісного центру. В його майбутній будівлі вже тривають ремонтні роботи, тож сподіваємося, що з 1 вересня ми відкриємо оновлений ЦНАП, – поділилася начальниця Савинської СВА.

Наразі у Савинській громаді не можна лише отримати послуги з державної реєстрації. Для цього місцеві жителі їздять у сусідню Балаклійську громаду. 

– Державного реєстратора в нас немає. Наразі ми проходимо навчання в цій сфері, потім буде проведено конкурсний відбір на цю посаду, – пояснила Супрун.

Користуються й інші громади

Попри відсутність деяких послуг, Савинський ЦНАП є популярним не тільки серед місцевих жителів, а й сусідніх громад.

– До нас часто звертаються люди з Балаклії, бо в нас немає черг та все дуже доступно. У нас вони навіть актуалізацію даних з військового обліку проходять. Дуже багато людей обирають саме наш ЦНАП для своїх потреб, – зазначила очільниця Савинської громади.

До речі, одразу з відкриттям ЦНАПу в кожному старостинському окрузі громади створили віддалені робочі місця адміністраторів. Вони дуже важливі для громад, адже так люди можуть комфортніше отримувати потрібні їм послуги. 

Які послуги надають у ЦНАПі Савинців У Савинцях послуги отримують жителі інших громад

– У самих Савинцях у нас працює три адміністратори та начальник відділу ЦНАПу. І ще чотири людини працюють по старостинських округах. Це велике досягнення, і ми пишаємося тим, що наша громада отримала можливість відкрити власний ЦНАП, – зауважила Оксана Супрун.

Допомагають з відновленням

Деокупована Циркунівська громада також не мала ЦНАПу до повномасштабної війни. Офіційне відкриття Центру відбулося 1 квітня 2024 року. 

– Ми вже здали перший звіт щодо нашої роботи. Наразі в нас можна отримати не всі послуги, адже немає державного реєстратора, який може реєструвати право власності на нерухоме майно. Також немає реєстратора земельного кадастру, – розповіла начальниця відділу Центру надання адміністративних послуг Циркунівської СВА Яна Барабаш.

ЦНАП у Циркунах У Циркунах ЦНАП відкрили під час повномасштабної війни

Утім, у ЦНАПі вже започатковують видачу свідоцтв про шлюб, смерть та народження. Наразі Центр чекає на шаблони свідоцтв та буде відкривати цей спектр послуг.

– Зараз популярна послуга єВідновлення. У нашій громаді дуже багато пошкодженого та знищеного майна, тому допомагаємо людям з оформленням компенсацій. Також завдяки співпраці з партнерами у нас надаються безкоштовні правові консультації, – зазначила Яна Барабаш.

Є в громаді й два мобільні кейси та автомобіль для надання послуг ЦНАПу в інших населених пунктах громади. 

– Поки що до нас не надходило заявок від жителів громади, щоб виїжджати на місце та надавати послуги віддалено. Утім автомобіль призначений для вразливої категорії населення, тому, якщо з’являться такі запити – ми зможемо надавати послуги з виїздами, – зауважила Барабаш.

Як працює ЦНАП Послугу зможуть надавати віддалено

До Циркунівського ЦНАПу також звертаються і жителі інших громад, бо тут немає черг і можна швидко отримати необхідну послугу.

Безпекова ситуація не дозволяє

У Великобурлуцькій громаді ЦНАП було створено за рік до повномасштабного вторгнення росії. З жовтня 2022 року, після деокупації ТГ, роботу Центру відновили. До речі, працює він у тій самій будівлі, хоча вона постраждала від обстрілів – пошкоджені вікна та стельові панелі. Наразі будівля потребує відновлення.

– Найбільший обсяг звернень до нас надходить про місце реєстрації та із соціальних питань. Це заяви на субсидії, пільги, реєстрація внутрішньо переміщених осіб, надання статусу ВПО, допомоги на проживання ВПО, – розповіла начальниця ЦНАПу Великобурлуцької селищної ради Наталя Величко.

Декілька місяців тому, завдяки міжнародним партнерам, ЦНАП отримав робочу станцію для виготовлення паспортних документів. Утім наразі це обладнання не експлуатується.

– У перспективі ми будемо надавати й цю важливу послугу, – зазначила Наталя Величко.

Також у трьох старостинських округах у перспективі планують відкрити віддалені робочі місця. Наразі для цього вже є потрібне обладнання – мобільні кейси для адміністраторів ЦНАПу.

– На жаль, ми не можемо наразі планувати свої виїзні прийоми в населені пункти громади. Це пов’язано з безпековою ситуацією. Небезпечно виїжджати нашим працівникам і збирати людей біля них. Як закінчиться війна – будемо здійснювати виїзні прийоми за зверненнями громадян, – наголосила начальниця Великобурлуцького ЦНАПу.

Попри всі виклики у Великобурлуцькому ЦНАПі вистачає працівників. Є тільки дві вакансії державних реєстраторів.

Охопили послугами всі села

Сучасний ЦНАП з’явився і в постраждалій Малинівській громаді. Один з населених пунктів – Мосьпанове – перебував у сірій зоні. Інші села громади безперервно обстрілювали окупанти. 

Раніше адміністративні послуги в громаді надавалися, втім у різних установах та будівлях. Ідея створення сервісного центру, який допоможе спростити процедуру отримання послуг для громадян, керівництво громади виношувало давно, але через війну її втілення довелося відтермінувати. Нині жителі громади можуть отримати всі підключені послуги в одному комфортному місці. 

– Дуже пишаємося тим, що нам удалося відкрити установу, яка відповідає сучасним вимогам та європейським стандартам. Відтепер доступними для громадян є понад 100 послуг. І їх перелік буде постійно розширюватися, – зазначив начальник Малинівської селищної військової адміністрації Микола Семер’янов.

Як працює ЦНАП у Малинівці ЦНАП у Малинівці

Новенький ЦНАП було створено за фінансування з коштів місцевого бюджету та сприяння обласної, районної адміністрацій. Також завдяки партнерам було придбано комп’ютерну техніку для обслуговування жителів громади. 

– Наразі у ЦНАПі в Малинівці працює шестеро спеціалістів. Ще два спеціалісти працюють у Старій Гнилиці та Мосьпановому, це віддалені робочі місця. Це зроблено для того, щоб жителі старостатів не їздили до центру громади і мали змогу отримати послуги якнайшвидше на місці, – зауважив начальник Малинівської СВА.

Працюють ЦНАПи й в інших деокупованих та постраждалих громадах області. Деякі з них були створені саме під час повномасштабної війни. В Ізюмській, Куп’янській, Донецькій, Чкаловській, Шевченківській та інших  громадах, окрім самих Центрів, працюють віддалені робочі місця або ЦНАПи «на колесах». Перелік послуг, які вони надають, стабільно збільшується, тим самим наближаючи адміністративні послуги до громадян.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися