Індустріальні парки: їх сьогодення та майбутнє в Харківській області

Остання редакція Закону "Про індустріальні парки" повинна стимулювати громади до створення таких об'єктів у себе. Як реалізується ця ініціатива у Харківській області - розбиралися разом з «СК».

Другий етап децентралізації не тільки поділив країну на нові адміністративно-територіальні одиниці, а й поставив дуже важливе питання розвитку новоутворених громад. Центральна влада, передаючи багато повноважень органам місцевого самоврядування, прийняла низку нормативних актів, які повинні стимулювати економіку на місцях. Одним з таких документів став Закон «Про індустріальні парки».

Цей закон має давню історію: його було прийнято ще у 2013 році, але відтоді він відчутних змін у життя країни не приніс. Із початком реформи децентралізації цей нормативний акт отримав друге життя, його взято за основу для відродження промисловості та економіки громад.

Поступово закон допрацьовувався Верховною Радою: 2018-го, 2020-го та тричі 2021-го до нього вносилися правки. Останні зміни в текст документа було внесено у вересні-жовтні 2021 року, коли парламент спочатку проголосував за законопроєкт № 1710-IX «Про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки» та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків», а потім його підписав Президент.

Головна мета закону – стимуляція створення компактних кластерів, точок економічного, промислового зростання з відбудовою необхідної інфраструктури на одній території. В остаточній редакції статтями закону регулюються види діяльності, що дозволені на території індустріальних парків:

  • переробна промисловість;
  • наукова діяльність;
  • переробка промислових та побутових відходів;
  • діяльність у сфері інформації та телекомунікації.

Також закон надає вичерпний перелік об’єктів, що можуть розташовуватися на території індустріального парку:

  • офіси управління індустріальним парком, навчальні заклади, наукові парки, лабораторії з розвитку інноваційних технологій, акселератори;
  • пожежні частини;
  • багатоцільові зали для проведення наукових конференцій;
  • інженерні будівлі та споруди;
  • озеленені території;
  • виробничі, складські будівлі, об’єкти логістичної інфраструктури;
  • об’єкти поводження з відходами;
  • інші об’єкти, не заборонені законодавством.

У тексті закону встановлюється розмір ділянки, що виділяється під індустріальні парки (не менш ніж 10 гектарів та не більш ніж 1000 гектарів), надається право на створення інженерних, кабельних, трубопровідних мереж, необхідних для функціонування індустріальних парків власникам земельних ділянок, гарантується звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в разі використання земельних ділянок для розміщення парків тощо. Також установлений найменший строк функціонування індустріальних парків – 30 років.

Для здійснення державної політики щодо створення та роботи індустріальних парків до 1 січня 2025 року планується організація вповноваженого владного органу, а до його появи функції регуляції на себе бере Міністерство економіки України.

Але найголовнішими нововведеннями саме закону № 1710-IX – останнього з тих, що вносив правки до Закону «Про індустріальні парки» – є введення стимулів для створення індустріальних парків. Саме ця новація повинна зацікавити громади брати участь у програмі.

Згідно з останньою редакцією закону держава взяла на себе такі зобов’язання: надання коштів на безповоротній основі для побудови індустріального парку, компенсація позиками відсоткової ставки за кредитами, компенсація витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, податкові та митні стимули. Загалом на програму протягом 2022–2026 років планують виділити мінімум 2 мільярди гривень. Точна сума видатків буде встановлюватися Урядом у бюджеті кожного року.

Такі умови від держави вже привернули увагу громад України: наразі реалізується понад 50 проєктів. Кілька з них мають з’явитися на Харківщині.

Планувався першим в Україні

«Індустріальний парк Рогань» – один з перших, що планувалися до створення не тільки на Харківщині, а й загалом в Україні. Проєкт зародився ще задовго до прийняття закону – у 2008 році. Під нього було створено комунальне підприємство Харківської обласної ради, але далі підготовчих робіт, або навіть лише обмірковувань, ідея не пішла.

– Той проєкт так і не було реалізовано, залишився на папері. Але ми все одно працюємо над створенням індустріального парку біля села Хроли і внесли його до комплексного плану просторового розвитку громади. Наразі існує КП «Індустріальний парк Рогань» Харківської обласної ради, і ми, щоб не вигадувати нічого нового, вирішили на його базі реалізувати новий проєкт. Задля цього підписано меморандум про співробітництво з комунальним підприємством. Старий проєкт підпадав під дію Закону «Про технологічні парки» і не входив до реєстру саме парків індустріальних, але ми хочемо реалізувати наш об’єкт саме в рамках нового закону. Однозначно ми зацікавлені у програмі і плануємо довести наш задум до кінця, – розповів «Слобідському краю» заступник Роганського селищного голови з питань економічного розвитку та інвестицій Микола Сапелкін.

Але наразі цей індустріальний парк не має навіть чіткого плану. Головним каменем спотикання в Роганській громаді назвали земельне питання. Майданчик, що необхідний для будівництва, знайдено, але його ще потрібно вилучити з власності держави й передати громаді, а до того моменту якихось чітких форм концепція індустріального парку біля села Хроли не отримає.

Які громади взялися за створення парків

Робота зі створення парків розпочалася і в інших громадах Харківщини. Безпосереднє будівництво лише очікується наступного року, а от підготовчі роботи з планування, оформлення концепцій та пошуку ділянок для забудови вже йдуть.

– На сьогодні у нас є дві територіальні громади, що подали свої заявки для участі у програмі: Малинівська та Валківська. Обидва проєкти за процедурою увійшли до списку відбору на фінансування за рахунок Державного фонду регіонального розвитку, – розповів директор Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської ОДА Петро Лашин. – Сьогодні обидва проєкти перебувають на різних стадіях реалізації, але розглядаються як потенційні на фінансування фондом наступного року.

За словами пана Лашина, Валківська територіальна громада представила проєкт індустріального парку з переробки сировини, виробництва метанолу, біодизелю, біоетанолу та оцтової кислоти. На його території планується розмістити комплекс із сортування твердих побутових відходів. Загальна площа ділянки, що виділяється – 23 гектари землі, розташованої за півтора кілометра від міста Валки, прилягає до траси Валки – Нова Водолага.

Поряд з парком містяться Валківські очисні споруди та мулові поля, на яких концентруються відходи очисного комплексу, тому в рамках реалізації індустріального парку планується переробка цих відходів та очищення русел річок Карамушка та Мжа, що проходять кордонами парку.

– Індустріальний парк у Малинівський громаді планується розмістити на ділянці близько в 90 гектарів. На цій території буде збудовано об’єкти логістичного напряму, виробничі та складські будівлі. Проєкт розміститься поряд з уже стихійно створеним індустріальним парком, який не відноситься до програми, але вже містить у себі 4 підприємства, – зазначив пан Лашин.

Наразі проєкт Малинівського парку трохи відстає за темпами реалізації від Валківського.

У Валках наразі відбулися дві сесії міської ради: влітку затвердили концепцію майбутнього об’єкта і виділили землю під забудову, а в грудні внесли необхідні уточнення та зміни до неї. Уже ведеться робота з пошуку інвесторів, затверджуються розрахунки, завдяки чому все готове для прийняття остаточного рішення щодо реєстрації індустріального парку та передачі документів до Кабміну для затвердження фінансування проєкту.

– Як тільки буде вирішено питання з виділенням номера земельного кадастру для ділянки під забудову індустріального парку та підтвердяться всі розрахунки, необхідні папери одразу підуть до Уряду, і ми сподіваємося, що безпосереднє будівництво об’єктів розпочнеться вже наступного року, – розповів Петро Лашин.

Читайте також: Як розвивати внутрішній туризм у невеликій громаді

За словами чиновника, з боку його департаменту та Харківської ОДА на сьогодні активно ведеться пошук ділянок землі в Харківській області для нових індустріальних парків. Також не зупиняється процес залучення інвесторів для фінансування будівництва. Таким чином, Департамент формує портфель для потенційних заявок на наступний рік.

Пріоритет віддається тим ділянкам землі, які неефективно використовуються громадами, на яких не ведеться господарська діяльність, але які мають потенційно вигідне розташування: поблизу доріг, вже діючих підприємств, об’єктів комунікації тощо. Наразі територіальні громади у Красноградському та Лозівському районах уже надали заявки на оцінку потенціалу кількох земельних ділянок.
– Ми ж, у свою чергу, готуємо пропозиції з видів виробництва, індустрії та бізнесу, що якнайкраще підійдуть для реалізації в кожному окремому випадку, – наголосив Петро Лашин.

Чого очікують у Валках

Валківська міська громада – перша в Харківській області, що впритул наблизилася до реалізації своєї заявки. Якщо все складеться добре, то вже наступного року почнеться будівництво об’єктів.

– Наразі індустріальний парк перебуває на стадії планування, але ми вже зробили багато і покладаємо на цей проєкт великі надії. Створення парку має розв’язати відразу кілька проблем: збільшити кількість робочих місць, вирішити екологічні питання шляхом переробки відходів очисних споруд та очищення річок, а також дасть поштовх місцевій економіці. Ми хочемо не просто побудувати завод, а створити саме комплексний індустріальний парк, що стане не тільки взірцем для громад Харківської області, а й прикладом для всієї України, – наголосив очільник Валківської громади Валерій Скрипніченко.

За словами міського голови, Валківській ТГ надали вигідні умови фінансування: громада виділяє лише 10 % від загального кошторису, 90 % профінансує держава.

– Крім того, ми шукаємо інвесторів. Нещодавно до нас приїздили представники турецького бізнесу, з якими ми домовилися щодо постачання обладнання. Іноземні гості також оцінювали наш потенціал, тому в майбутньому ми плануємо їх залучити до фінансування проєкту, але наразі угоди ще не укладено, – розповів Валківський міський голова.

Автор:
Михайло Татарінов