Як охолодити будинок у спеку
Зачиняємо вікна
У жодному разі не варто тримати вікна відчиненими навстіж у спекотний день. Провітрювати будинок краще рано-вранці та пізно ввечері. Якщо немає можливості організувати протяг, відчинені навстіж вікна тільки впустять гаряче повітря. Їх потрібно максимально зачиняти, причому не тільки просто прикрити стулки, а й ретельно завісити вікна. Найкраще для цього підійдуть цупкі фіранки, бажано з натуральних тканин, які не дозволять сонячним променям проникнути в будинок. Якщо закрити їх ще з пізнього вечора, то вже вранці можна відчути різницю – у приміщенні помітно похолоднішає.
Ще один варіант – наклеїти на вікна дзеркальну плівку. Вона хоч і пропускає світло, але більшу частину сонячних променів відбиває, не даючи жарі проникнути всередину приміщення. Також краще прибрати з дому предмети, які накопичують і зберігають тепло: вовняні килими, зимові куртки та пальто, що висять не в шафі. На підлогу краще постелити полотняні, солом’яні або бавовняні доріжки.
Воложимо приміщення
Урятуватися від спеки допомагає волога, але тут головне не перестаратися, інакше є ризик отримати в будинку не цілющу прохолоду, а субтропічну задуху. Можна почати з пульверизатора і періодично, раз на годину-півтори, але не частіше, розбризкувати з нього воду. Або – намочити рушники в холодній воді й розвісити їх у приміщеннях.
фото central-ua.tv
Ще один хороший спосіб – налити воду у пластикові пляшки приблизно на 4/5 від об’єму, покласти їх у морозильну камеру і, коли вода перетвориться на лід, розставити ємності на максимально можливій висоті (полиці, сходи, шафи). Охолоджене повітря почне опускатися і витіснить тепліше, а в будинку стане прохолодніше. Конденсат, що утворився на пляшках, злегка зволожить повітря, тому в будинку додатково стане легше дихати. Щоб процес охолодження цим способом зробити безперервним, треба покласти в морозилку другу партію пляшок. Далі просто міняти ємності місцями кожні дві години: з талою водою – у холодильник, з льодом – у кімнати. Це дозволить охолодити приміщення ще на кілька градусів.
Вимикаємо електроприлади
Щоб температура в будинку була якомога нижчою, треба стежити за кількістю електроприладів, підключених до мережі. Навіть електролампочка (НЕ енергоощадна) виділяє тепло, не кажучи вже про телевізор і холодильник. Вимикати холодильник, звичайно ж, не потрібно, а от поменше включати світло, користуватися феном, праскою або пилососом – цілком реально. Це стосується і кухні, в якій зазвичай температура повітря на кілька градусів вища, ніж в інших приміщеннях. Тож у спеку варто поменше готувати на плиті і в духовці.
Охолоджуємо тіло за допомогою правильного харчування і одягу
Щоб вирівняти температурний баланс в організмі, треба:
1. Пити більше рідини: чисту негазовану воду, компот без цукру і, як не дивно, гарячий чай, краще зелений – рідина високої температури стимулює активне потовиділення, а саме за рахунок цього процесу й охолоджується організм.
2. Не їсти жирне, гостре, солоне – ці продукти провокують сильну спрагу й затримують рідину в організмі.
3. Одяг краще вдягати світлого кольору, щоб відбивати теплові хвилі, з натуральних тканин і вільний – щоб тіло «дихало» і повітря спокійно циркулювало.
4. Додатково за можливості протирати за вухами мокрою хусткою, частіше вмиватися та обполіскувати руки холодною водою. Можна також набрати в тазик прохолодну воду і шльопати по ній ногами. Ноги пронизані безліччю кровоносних судин і нервових закінчень, тому такий спосіб охолодження добре діє.