Урожайність на Харківщині нижча, ніж торік: які чинники вплинули, розповів науковець
Цьогоріч на Харківщині урожай менший, ніж торік. За інформацією Департаменту АПК ХОВА, станом на 17 липня урожайність зернових на зернобобових культур у середньому становить 30,9 центнера з гектара. Аналогічний показник минулого року – 43,7 центнера з гектара.
Які чинники впливають на урожайність, кореспондентці медіа «Слобідський край» розповів головний науковий співробітник Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН Сергій Авраменко.
«Цей рік був аномальний. Стрімке зростання температури в березні і заморозки в травні спричинили нерівномірну вегетацію і розвиток сільгоспкультур. Від заморозків більше постраждали ранньостиглі сорти. А потім додалося ще й бездощів’я», – зазначив науковець.
За словами Сергія Авраменка, нинішні погодні умови дуже схожі з 2018 роком, коли продуктивні опади припали тільки на початок колосіння сільгоспкультур. Тоді теж був недобір пшениці. Але потім пішли дощі, і гарно вродили кукурудза і соняшник.
Втім, не лише погодні умови призводять до недобору врожаю. Часто сільгоспвиробники орієнтуються на думку представників агрохімічних компаній, мета яких збути побільше власної продукції. Але ж засоби захисту рослин потрібно вносити не для профілактики, а тоді, коли в них є потреба – хвороба чи шкідники. За високих температур повітря це тільки погіршує ситуацію: рослинам до температурного стресу додається ще й хімічний. А це, своєю чергою, теж негативно впливає на урожайність.
«Дехто з аграріїв може невчасно помітити шкідників. Наприклад, комах трипсів добре видно на пшениці, а на соняшнику їх неозброєним оком не розгледіти. Тож у кожному господарстві повинен бути обізнаний агроном, який вчасно зверне увагу на таку проблему. До речі, ганятися за досвідченими агрономами не обов’язково. Досить запросити на роботу студента 4-5 курсу, і за рік матимете прекрасного фахівця», – говорить Сергій Авраменко.
На його думку, обираючи насіння, аграріям не варто покладатися тільки на рекомендації менеджерів насіннєвих компаній. Краще висівати районоване насіння, пристосоване до кліматичних умов свого регіону. А найнадійніший варіант – вирощувати насіннєвий фонд у власному господарстві.
Ми писали, цьогорічні показники урожайності зернових нижчі за минулорічні – далися взнаки травневі заморозки та бездощів’я.
Аграріїв Лозівського району закликають обстежити посіви сільгоспкультур.