Плоди дикої рози: як використовувати і для здоров’я, і для краси
Вітаміну С у шипшині у 5–10 разів більше, ніж у чорній смородині, і в 40 разів більше, ніж у лимонах. А ще там є велика кількість вітамінів А, Е, В, і крім того – кальцій, залізо, флавоноїди, пектин, селен, марганець, магній, фосфор, калій. Такий склад, звичайно ж, робить її дуже корисним продуктом.
Шипшина, крім багатого вітамінно-мінерального складу, має ще й протизапальні властивості, зміцнює імунітет. Тому чай з плодів шипшини вживають при застуді, слабкості, втомі, як тонізуючий засіб, при анемії. Вітамін Е знижує рівень холестерину, а також є потужним антиоксидантом, захищаючи серцево-судинну систему від хвороб. Складові шипшини беруть участь у регуляції вуглеводного обміну, тим самим запобігаючи розвитку цукрового діабету. Шипшина – природний діуретик. Також має легкий проносний ефект.
Загалом шипшина має широкий спектр лікувальних властивостей. Основні з них: тонізуючі, седативні, протизапальні, протимікробні, кровоспинні, в’яжучі, сечо- та жовчогінні, судинозміцнювальні, допомагає у виробленні еритроцитів, знижує кров’яний тиск. Олія шипшини стимулює регенерацію пошкоджених тканин шкіри і слизових оболонок. Тому її застосовують зовнішньо при неглибоких ушкодженнях шкіри, а також коли є тріщини сосків у годуючих матерів, трофічні виразки, дерматози. Ця рослина – потужний антиоксидант, а стан шкіри, волосся, молодість організму, як відомо, залежить саме від цієї речовини. До того ж низька калорійність – усього 110 ккал на 100 г сухих ягід, дозволяє вживати відвари навіть у суворій дієті.
Для того, аби бути впевненими, що ви споживаєте повноцінні ягоди шипшини, треба уважно подивитися на колір: якщо сушені ягоди мають майже чорний колір – це означає, що їх сушили або зберігали неправильно і вітамін С уже майже зруйнувався.
Тому, якщо ви зібрали або купили шипшину, то треба зберігати її в паперовому пакеті або картонній коробці, так вона у шафі пролежить усю зиму. Але ні в якому разі не класти її в металеву коробку або банку: вона окислиться, змінить колір, смак і властивості.
Баня і термос
Найкращі способи приготування напою з шипшини – ті, які дозволяють зберегти якомога більше корисних властивостей. Найпоширеніший спосіб – заварити ягоди у термосі. Увага! Термос краще брати зі скляною колбою і не дуже великий – об’ємом не більше двох літрів. Треба заповнити його цілими ягодами приблизно на третину або трохи менше, якщо використовуються подрібнені ягоди – то на 1 л рідини потрібно 3–4 ст. л. плодів. Залити шипшину гарячою водою, але не окропом. Закрити термос і дати ягодам настоятися. Цілим плодам для цього потрібно 8–10 годин, а подрібненим вистачить 2 години.
Щоб приготувати напій на водяній бані, треба викласти у приготовлену ємність 2 ст. л. подрібнених свіжих або сухих ягід шипшини, залити 500 мл гарячої води, накрити кришкою і помістити у каструлю більшого розміру, де вже кипить вода на слабкому вогні, та настоювати на водяній бані 15–20 хвилин. Потім остудити напій, процідити та пити впродовж дня.
Шипшина для краси
Відвар або настій шипшини застосовується в косметології як тонізуючий шкіру і регенеруючий клітини засіб, дуже добре її зволожує. Для шкіри також корисно пити чай з плодів шипшини завдяки великому вмісту в ньому вітаміну А і вітаміну С. Через великий вміст вітамінів шипшина покращує стан волосся: достатньо або пити чай, або обполіскувати волосся настоєм шипшини. Не менш корисна і олія з насіння шипшини, вона використовується в косметології: для виготовлення кремів, шампунів та інших засобів – така олія відновлює мембрани клітин, надає еластичності шкірі.
А можна приготувати настій шипшини в олії. Для цього потрібно залити 40 г подрібнених плодів 120 мл олії (можна навіть соняшникової) і поставити банку на сонці, на віконце, наприклад, або в інше тепле місце (на батарею), де вона постоїть пару тижнів (а у випадку з батареєю і того менше). Потім олію процідити і поставити в холодильник. Нею можна протирати і зволожувати шкіру або використовувати її для виготовлення масок для обличчя.
Кому не можна
Не рекомендується використовувати шипшину людям, у яких порушений рух крові. Категорично протипоказані будь-які препарати з шипшини людям, схильним до тромбоутворення і тромбофлебіту.
Якщо у вас підвищений артеріальний тиск, не можна приймати спиртових настоянок шипшини. Такі препарати рекомендуються саме гіпотонікам. А для зниження артеріального тиску слід приймати тільки водні настої шипшини.
Препарати з коренів шипшини гальмують виділення жовчі.
Якщо у вас проблеми із серцем, вживати шипшину треба з обережністю. При запаленні внутрішньої оболонки серця (ендокардиті), а також коли є інші хвороби серця, не слід приймати препарати з шипшини у великих кількостях.
Читайте також: Як доглядати за руками в холодну пору року