Заборона на побачення: як реалізувати право на виховання дитини, якщо ви розлучені
Як розповів Дмитро Перепелиця, фахівець Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, мати і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували або перебувають вони у шлюбі між собою. Згідно з положеннями Сімейного кодексу України, той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дитини.
Якщо все ж таки склалась така ситуація, коли один з батьків забороняє іншому бачитися з дитиною, можна звернутись по захист своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування, який винесе обов’язкове до виконання рішення про способи участі у вихованні та спілкуванні з дитиною того з батьків, хто проживає окремо від неї.
У тому разі, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, все одно чинить перешкоди у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, другий з батьків має право звернутись до суду з позовом про усунення цих перешкод. Орган опіки та піклування подає до суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Такий висновок є рекомендаційним, тому суд може постановити інше рішення, ніж пропонує орган опіки та піклування, якщо це відповідатиме інтересам дитини.
Суд може визначити різні способи участі одного з батьків у вихованні дитини: періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо, місце та час їх спілкування.
Читайте також: Чи можуть за паління виписати з лікарні достроково