Циркове мистецтво, вуличні акції та посиденьки у Старовірівській громаді
Громади на зв'язкуУ Старовірівській громаді впевнені, що розвиток галузі культури не повинен уповільнюватися через війну. Заклади культури продовжують працювати, там збираються і діти, і дорослі.
У Старовірівській громаді – два сільських клуби і п’ять будинків культури. У них працюють 64 аматорських формування: 26 вокально-хорових, 31 – дитячих, 13 – молодіжних, 2 клуби за інтересами для пенсіонерів.Також на базі цих закладів діють 5 гуртків декоративно-ужиткового мистецтва. Всі вони безкоштовно працюють для дітей, молоді та старшого покоління жителів за графіком кілька разів на тиждень.
– У нас працює «Програма розвитку культури на території Старовірівської сільської ради на 2021–2025 рік», яку прийняли на сесії. Кожен рік вона переглядається та доповнюється. Всі заходи, згідно з цією програмою, фінансуються з місцевого бюджету. Тож ми дуже вдячні громаді за підтримку галузі культури, бо те, що роблять наші працівники – патріотичне та фізичне виховання, відродження та розвиток українських народних традицій, завжди на часі, – розповідає провідний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту Старовірівської сільської ради Наталія Абдула.
У кожному закладі – своя «родзинка»
Як говорить Наталія Абдула, в усіх 7 закладах працює багато гуртків та секцій, але кожен має свою «спеціалізацію», ту «родзинку» у своїй роботі, яка відрізняє його від інших. Тобто обирається кілька унікальних напрямів, яким приділяється найбільша увага. Так, у КЗ «Сільський будинок культури с. Станичне» це розвиток інструментальних навичок у дітей. Наприклад, там вчать грати на скрипці та фортепіано. До речі, у ці гуртки діти одразу пішли з великим бажанням.
Другий напрям тут – організація вуличних акцій до різних свят. До заходів долучаються не лише діти та молодь, а й дорослі. Звісно, все організовується та проводиться з дотриманням правил безпеки. Також працівники культури разом із місцевими жителями проводять благодійні ярмарки на підтримку ЗСУ. А ще у Будинку культури працює циркова студія, де займається близько 25 дітей. Цей колектив бере активну участь у різних онлайн-конкурсах та посідає призові місця.
КЗ «Сільський будинок культури с. Миколаївка» зосереджується на спортивному напрямі, популяризації здорового способу життя. У закладі є спортивний зал, працюють секція волейболу та тренажерний зал, де активно займаються мешканці села. Спортивні заняття проходять і на свіжому повітрі – у селі великий красивий парк.
Також працює розвиваючий гурток для малюків. Мами з дітками до трьох років можуть відвідувати ігрову кімнату, яка створена для розвитку малюків.
У планах, каже Наталія Абдула, – знайти для танцювального гуртка професійного викладача. Приміщення та обладнання танцювального залу було придбано до війни завдяки участі у конкурсі «Бюджет участі».
Гітара та театральний гурток
У КЗ «Сільський клуб с. Старовірівка» зробили акцент на розвиток національної культури та традицій. Пісні, вишивки, спілкування старшого покоління з дітьми, щоб традиції зберігалися та передавалися молоді – саме так побудована робота. Колектив збирає інформацію щодо мешканців села Старовірівка, вишивальниць та майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, роботи яких зберігаються у родинах.
«Родзинка» КЗ «Сільський клуб с. Слобожанське» – гурток гри на гітарі. Хлопці, які там займаються, часто беруть участь у різних конкурсах та посідають призові місця. До речі, учасники гуртка – постійні учасники святкових заходів, які проходять у громаді. Зараз, звісно, більшість з них проводяться онлайн.
У цьому закладі також діє аматорський театральний гурток. До цієї роботи приєднуються всі бажаючі місцеві жителі. Два роки тому колектив підготував у клубі виставу «Вечори на хуторі біля Диканьки», у минулому – був «Слобожанський ярмарок» на кшталт «Сорочинського…». Працівники культури самі пишуть сценарій, готують костюми – і виходить справжній сільський театр.
Посиденьки та допомога ЗСУ
У КЗ «Сільський будинок культури с. Караван» вчать дітей створювати літературно-музичні композиції. Вихованці гуртка «Джерело читання» готують свої виступи як синтез віршів та музики. Там займається 12 дітей. Працівники культури готують відеофільми, вистави до дитячих заходів. Фотозони, декорації, костюми завжди викликають позитивні емоції в глядачів.
У КЗ «Сільський будинок культури с. Старовірівка» працює дуже цікавий танцювальний колектив «Сяйво». Там займаються дві групи – молодша та старша. Колектив має багато відзнак за участь та перемоги у різних конкурсах. До речі, серед учасників «Сяйва» є діти-переселенці.
– Коли почалася війна, до нашої громади приїхало багато переселенців. І в перший рік війни, поки не почали повертатися додому, вони приєдналися до роботи наших клубів та щось робили – або співали, або займалися з дітьми, вишивали та малювали картини. Передавали свій талант нашим дітям. Тож не лише ми допомагали ВПО отримати якусь психологічну розрядку, але й самі у них вчилися. Від переселенців з Харкова, Куп’янська ми взяли багато ідей, які вже втілюємо та будемо втілювати, щоб продовжувати розвиватися, – каже провідний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту.
А ще в клубі раз на місяць проходять посиденьки для місцевих жителів, старших за 60 років.
– Перед кожною зустріччю створюється план, чим на посиденьках будуть займатися. Ці зустрічі дають можливість дізнаватися багато корисного. Зазвичай приходять 12 жінок, вони у клубі найактивніші. На посиденьках дивляться фільми, обговорюють книжки, вчаться комп’ютерної грамотності – це справжня платформа для спілкування та розвитку людей поважного віку, – розповідає Наталія Абдула.
Зараз до посиденьок почала приєднуватися молодь, якої, на жаль, у громаді не так багато. На одній із зустрічей свої вірші читав місцевий молодий поет.
КЗ «Сільський будинок культури с. Охоче» активно співпрацює з бібліотекою. Там приділяють велику увагу декоративно-ужитковому мистецтву. У селі живуть прийомні сім’ї, тож на заняття приходять мами із дітьми. Ті поробки, які вони разом створюють, передаються захисникам, щоб подарувати їм щось на згадку про рідний дім та родинне тепло.
Багато планів на майбутнє
У закладів культури Старовірівської громади багато планів на майбутнє. Зараз через війну вони не можуть проводити такі масштабні заходи, як раніше. Тоді збиралося багато людей, щоб поспілкуватися та відпочити. Але все це обов’язково повернеться після Перемоги, впевнені у громаді.
– Головне зараз – Перемога. Тож ми намагаємося допомагати військовим. Плетемо сітки, проводимо благодійні ярмарки, збираємо кошти для ЗСУ. А ще продовжуємо виконувати свою роботу. У цей нелегкий час людей треба підтримувати – і ми це робимо. Навіть у дрібницях, таких як, наприклад, тенісні та більярдні столи, що стоять у кожному нашому закладі та дають можливість отримати позитивні емоції. Культура – це душа народу. А на майбутнє після Перемоги у нас дуже багато планів, – зазначає Наталія Абдула.
Старовірівський сільський голова Микола Біндус говорить, що сільська рада намагається в усьому підтримати працівників культури. Тож найголовніше зараз – Перемога і допомога ЗСУ, цій роботі у громаді приділяється найбільша увага. Але підтримка культури та робота з дітьми – це те, без чого не може бути майбутнього розвитку громади.
– У нас у громаді не вважають, що культура колись може бути не на часі. Масові заходи з великою кількістю людей – так, зараз це небезпечно. Але робота з дітьми та молоддю, організація вільного часу для них, патріотичне виховання, психологічна підтримка людей похилого віку – все це вкрай необхідне, і цим також займаються працівники культури. А сільська рада завжди готова їм допомогти, якщо є така потреба, – каже Микола Біндус.