Третій рік повномасштабної війни: як живе та працює Кегичівська громада

Громади на зв'язку
20.03.2024 16:20 Кегичівка
Молодіжний центр "GarDen"  відвідали представники дитячого фонд ООН ЮНІСЕФ/фото: Кегичівська селищна рада Молодіжний центр "GarDen" відвідали представники дитячого фонд ООН ЮНІСЕФ/фото: Кегичівська селищна рада

Кегичівська громада допомагає військовим з перших днів війни. А крім цього, надійно тримає тил – зміцнює економіку області, піклується про незахищені верстви населення та допомагає своїм жителям у ці непрості часи.

 

Як розповів медіа «Слобідський край» Кегичівський селищний голова Антон Доценко, протягом 2022–2023 років із місцевого бюджету перераховано майже 12 мільйонів 190 тисяч гривень для виконання завдань зі зміцнення обороноздатності держави. Зокрема, було виділено близько1,3 мільйона гривень на придбання автомобіля для потреб ЗСУ, який уже передано одній зі штурмових бригад.

Передача авто представниками Кегичівки українським воїнам/фото: Кегичівська селищна рада

Головний бухгалтер селищної ради Надія Підосинська та водій Павло Данілов передають ключі від авто представнику однієї з штурмових бригад/фото: Кегичівська селищна рада

– Депутатський корпус, керівництво селищної ради мають чітку та виважену позицію щодо фінансової підтримки захисників і захисниць, адже обороноздатність країни нині надважлива, – зазначив Антон Доценко.

На позачерговій сесії селищної ради 16 лютого на підтримку Сил оборони та безпеки України у 2024 році спрямовано 10 289 844 гривні. Кошти підуть на придбання автівок, дронів тощо.

У 2024 році планується додатково спрямувати на вказані цілі ще щонайменше 1,5 мільйона гривень.

Також з початку повномасштабного вторгнення надано 3 628 155 гривень матеріальної допомоги бійцям, їх родинам та вразливим верствам населення.

Допомога вразливим категоріям

Багато мешканців громади стали на захист України від російських окупантів. Деякі з них лишилися в строю навічно. Тож Кегичівська селищна рада всіляко підтримує як воїнів, котрі потребують лікування чи реабілітації або мають соціально-побутові потреби, так і родини полеглих чи зниклих безвісти героїв. Розмір одноразової грошової допомоги складає від 2 до 10 тисяч гривень. Кожний випадок надання грошової допомоги розглядається індивідуально. 

Селищний голова Антон Доценко з жителями Бесарабівського старостинського округу/ фото: Кегичівська селищна рада

Селищний голова Антон Доценко спілкується з жителями Бесарабівського старостинського округу/ фото: Кегичівська селищна рада

У лютому нинішнього року оновлено Порядок надання адресної грошової допомоги іншим мешканцям Кегичівської громади. Наприклад, адресну допомогу від 1 до 7 тисяч гривень селищна рада надає учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС; хворим на лікування; особам, що потребують відшкодування збитків від пошкодження чи знищення майна внаслідок стихійного лиха (пожежі, повені тощо).

На засіданні Виконавчого комітету 29 лютого ухвалені рішення про надання грошової допомоги 177 місцевим жителям на загальну суму 597 250 гривень, у тому числі:

– на лікування та/або реабілітацію військовослужбовців унаслідок поранення або каліцтва – 45 000 гривень;
– на вирішення соціально-побутових питань учасників бойових дій – 60 000 гривень;
– на лікування мешканців громади – 431 000 гривень;
– на вирішення соціально-побутових питань членам сімей або близьким особам загиблих чи померлих військовослужбовців – 36 000 гривень;
– на вирішення соціально-побутових питань ліквідаторів аварії на ЧАЕС – 18 000 гривень.

Ці кошти вже отримали ті, хто їх потребує.

На позачерговій сесії 15 березня для надання адресної грошової допомоги мешканцям громади виділили 1 мільйон гривень та додатково передбачили 1,4 мільйона гривень для забезпечення діяльності Центру соціальних служб Кегичівської селищної ради.

Комунальники працюють 

Селищна рада докладає максимум зусиль для забезпечення життєдіяльності громади – як місцевих мешканців, так і вимушених переселенців. «Прагнемо, щоб люди якнайменше помічали, що країна вже третій рік живе в умовах воєнного стану», – зауважив Антон Доценко.

Від початку повномасштабного вторгнення селищна рада організовує роботу із життєзабезпечення всіх сфер діяльності. Тож усі служби, підприємства, установи та організації комунальної форми власності працюють у штатному режимі.

Антон Доценко з комунальниками/фото: Кегичівська селищна рада

Робочі будні/фото: Кегичівська селищна рада 

У селищній раді діє відповідна бюджетна програма для допомоги підприємствам, які надають комунальні послуги. Також коштом місцевого бюджету відшкодовують різницю в тарифах для комунальних підприємств. Відтак кінцеві споживачі (за наявності лічильників води) сплачують за послуги менше.

Як розповів селищний голова, у Кегичівській громаді тариф на воду один з найнижчих в області – 28 гривень за кубометр (у селищі Кегичівка при тарифі 65 гривень 62 копійки за 1 м3 з місцевого бюджету компенсується 37,62 гривні).

Підтримка медицини

Від початку повномасштабного вторгнення не припиняли надавати медичну допомогу мешканцям Центральна районна лікарня та Центр первинної медико-санітарної допомоги.

У складі лікарні функціонує соматичне відділення. На його базі розгорнуті терапевтичні, неврологічні та педіатричні ліжка, хірургічно-гінекологічне відділення з анестезіологічною групою. В поліклінічному відділенні ведеться прийом за 16 профільними напрямами, працює денний стаціонар, є власна лабораторія.

Лікувальні відділення оснащені новим сучасним обладнанням відповідно до вимог НСЗУ, що дозволяє надавати якісні медичні послуги.

Лікарня фінансується коштом НСЗУ та завдяки фінансовій підтримці селищного бюджету, а також наданню платних послуг.

Як зазначила директорка Центральної районної лікарні Гоар Саргсян, у 2023 році із селищного бюджету вони отримали 13 мільйонів 356,53 тисячі гривень. Гроші використали на зміцнення матеріально-технічної бази: придбали нове обладнання, зокрема сучасний відеоендоскоп, інші медичні прилади. Повністю оновлений харчоблок, закуплені лабораторне обладнання, кондиціонери, бойлер тощо.
 
У Кегичівській громаді прийнята і діє Програма розвитку та підтримки спеціалізованої (вторинної) медичної допомоги на базі Центральної лікарні. Із селищного бюджету у 2023 році виділено 800 000 гривень на забезпечення онкохворих хіміопрепаратами та анальгетиками.

До складу Центру первинної медико-санітарної допомоги входять три амбулаторії загальної практики сімейної медицини (селища Кегичівка та Слобожанське, село Андріївка) та 15 фельдшерських пунктів. Торік до Центру звернулося 24 546 осіб.
 
На його потреби у 2023 році виділено 5 696 135 гривень. Їх спрямували на матеріально-технічне забезпечення та оплату енергоносіїв. Крім цього, відкрили й обладнали всім необхідним приміщення денного стаціонару амбулаторії в Кегичівці.

Зміцнення співпраці з ЮНІСЕФ

Кегичівська селищна рада співпрацює з дитячим фондом ООН UNICEF. За підтримки фонду вже реалізовані три ініціативи:
– цифровий освітній центр «СпівДія заради дітей», створений з метою забезпечення психоемоційної підтримки дітей, безперервного доступу до дистанційної освіти та можливості надолуження освітніх втрат;
– молодіжний центр «GarDen», який об’єднує активну і креативну молодь. На його базі проходять тренінги, освітні та профорієнтаційні заходи;
– «Простір, дружній до дитини» – місце, де діти разом зі своїми друзями, батьками та однодумцями отримують психосоціальну допомогу, змістовно проводять дозвілля. За допомогою кваліфікованих спеціалістів тут можна знизити рівень тривожності, покращити ментальне здоров’я, налагодити стосунки в родині. На базі «Простору» працює виїзна бригада з надання соціальних послуг на місцях.

Нещодавно делегація UNICEF Ukraine відвідала Кегичівку та побувала в усіх трьох центрах. Також представники фонду зустрілися з батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу. 

Селищний голова Антон Доценко та його перший заступник Людмила Квока обговорили з представниками фонду практичні аспекти реалізації спільних проєктів на території громади. Наразі триває робота зі створення Центрів життєстійкості – дружніх, безбар’єрних просторів, де надаватимуться соціальні послуги, зокрема, з інформування, консультування та соціально-психологічної допомоги. Планується, що їх діяльність сприятиме зміцненню психосоціальної стійкості населення громади та координації волонтерської діяльності.

Відновлення офлайн-навчання

Як розповів Кегичівський селищний голова, планів багато. Водночас вистачає і проблем. Зокрема, стосовно відновлення офлайн-навчання. Задля цього відремонтували укриття у двох закладах освіти. Ще у двох – облаштовують. З відновленням очного навчання постає питання підвозу учнів зі шкіл, де такі об’єкти захисту відсутні. 
– Тут виникає наше одвічне, здається, питання стану доріг. Насправді все складно – до Перемоги не бачу шляхів розв’язання проблеми, і це цілком зрозуміло. Однак переконаний, що влада після Перемоги успішно подолає виклики сьогодення, – запевнив Антон Доценко.

З метою збільшення плати за землю та, відповідно, отримання додаткових надходжень до бюджету територіальної громади триває системна робота з інвентаризації земель комунальної власності.
 
Але головне завдання – Перемога, зазначають у громаді. Тож і надалі значну частину коштів селищного бюджету спрямовуватимуть на підтримку Збройних сил України.

– Кожен українець сьогодні виборює право на життя і свободу, право бути вільним народом і єдиною нацією. Ми на своїй землі, а тому сильні, незламні й обов’язково переможемо, – переконаний Кегичівський селищний голова.

Ми писали, що питання відновлення навчального процесу офлайн обговорювалось під час зустрічі голови Кегичівської селищної ради Антона Доценка з мешканцями Бесарабівського старостинського округу. Діти купили прилади нічного бачення: допомога ЗСУ від жителів Кегичівської громади.

Автор:
Надія Янінович