Старовірівська громада: 35 мільйонів з бюджету – на підтримку ЗСУ

Громади на зв'язку
22.06.2024 13:20 Старовірівка
Активні жителі Миколаївського округу разом із секретарем Старовірівської сільської ради Людмилою Балюк Активні жителі Миколаївського округу разом із секретарем Старовірівської сільської ради Людмилою Балюк

Старовірівська громада із самого початку повномасштабного вторгнення допомагає захисникам. Крім іншої підтримки по запитах, військовим купували автомобіль, передали багато дронів. А в цьому році депутати сільської ради одноголосно прийняли рішення надати велику субвенцію з місцевого бюджету.

Субвенція з бюджету

Як розповідають у сільській раді, до них майже одночасно почали надходити звернення від бійців із Харківського та Донецького напрямків про серйозну підтримку – мавіки, прибори нічного бачення тощо. Тож було прийняте рішення надати субвенцію.

– Звернення почали надходити з кінця минулого року, і цього року на сесії депутати одноголосно прийняли рішення, що 65 відсотків вільного залишку бюджету, а це 35 мільйонів гривень, громада передасть декільком військовим частинам. Кошти вже надані, бійці використовують їх так, як їм потрібно, – говорить Старовірівський сільський голова Микола Біндус.

Так, у громаді розуміють, що ці бюджетні кошти не були б зайвими і для місцевих жителів: є багато питань, які вони допомогли б вирішити. Але ніяких сумнівів щодо необхідності надання такої субвенції з бюджету ніхто не мав. Спочатку треба зробити все можливе, щоб підтримати бійців та наблизити Перемогу, а вже потім можна буде всю увагу спрямувати на розвиток громади.

Працівники сільської ради постійно донатять кошти на ЗСУ, як і багато жителів ТГ. Є ще один напрям, який продовжує активно діяти – люди в усіх старостинських округах передають продукти та речі для ЗСУ. Заготовляють консервацію, збирають овочі та фрукти, які перероблюють на вітамінні суміші, печуть пиріжки та готують домашню їжу. Також жителі плетуть сітки, шиють військовий одяг, в’яжуть носки.

Проводилися благодійні ярмарки, на яких місцеві продавали свою випічку.

– Було багато різної випічки, навіть короваї. Вона дуже смачна, тож її одразу купували відвідувачі ярмарку. А ще наші майстрині продають іграшки ручної роботи, картини, які самі вишивають бісером, – розповідає секретар Старовірівської сільської ради Людмила Балюк.

Сітки від Миколаївського округу

У кожному старостинському окрузі налагоджена робота з допомоги військовим. Як говорить староста Миколаївського старостинського округу Олена Салькова, у них, як і в усіх старостинських округах громади, люди плетуть маскувальні сітки.

Жителька села Миколаївка Ніна Кочетова, яка працює у сільській раді, плете сітки з квітня 2022 року. Готові вироби передають у намет «Все для Перемоги» у Харкові. На місяць виходить по 4–5 сіток розміром 4 на 6 метрів. Коли була у відпустці, чоловік зробив їй основу, щоб плести вдома.

– Відверто скажу – було б нас більше, могли б і більше сплести сіток для наших хлопців. Нещодавно приєдналася дівчина, в якої чоловік воює. Вона долучається до роботи, коли може. А ще кришечки збираємо, десь відро на місяць виходило, – каже пані Ніна.

Долучається до підтримки військових і Миколаївський ліцей. Там жили внутрішньо переміщені особи, тож коли в навчальному закладі готували їжу для бійців, переселенці приєднувалися до цієї роботи.

Не залишаються осторонь і школярі. Діти з власної ініціативи разом із батьками готували смаколики та продавали їх на благодійному ярмарку.

– Велику допомогу ЗСУ надає саме громада. Є програма підтримки військових, надаються субвенції з бюджету. А люди у старостинських округах роблять те, що можуть. Донатять, збирають продукти, речі, проводять благодійні заходи. До цієї роботи долучаються всі: і працівники освіти, і працівники культури, і волонтери, і небайдужі місцеві жителі, і наші діти, – розповідає староста Олена Салькова.

Випічка від Станичненського округу

У Станичненському старостинському окрузі волонтери також плетуть сітки. А ще тут готують смачні пиріжки для хлопців.

– Ми осередок організації з Нової Водолаги, яка називається «Родина». Наші волонтери багато чого там роблять – і готують, і шиють, і збирають кошти на дрони. У нас у Станичному масштаби менші, але ми також можемо бути корисними для наших воїнів, – упевнений Олександр Котляренко.

Кожного дня жительки села працюють на кухні, бо щоп'ятниці вони передають військовим 1000-1200 пиріжків.

Волонтери печуть пиріжки для ЗСУ

Щотижня вони готують та передають військовим 1000-1200 пиріжків

– У нас є чотири електропічі, які ніколи не простоюють. До пиріжків додаємо речі, які приносять люди, а також те, що вони готують – салати, млинці, ще щось смачне, – розповідає Олександр Котляренко.

Місцеві жительки Олена та Лідія вже більше року печуть для військових. Якщо є час, також плетуть сітки.

– Як прийшли перший раз, так і залишилися. Дивіться, як у нас тут багато всього є – капуста, картопля вже начищена. Будемо робити начинку, бо на п’ятницю треба напекти тисячу штук, – говорять жінки.

Картопля для пиріжків

Начинка для пиріжків

До розмови долучається пані Інна, яка хвалиться, що вони готують багато смачного для хлопців.

– Ми також передаємо квашену капусту, моркву та буряк по-корейськи, вінегрет, домашню консервацію, варення. Сало з часником робили, вітамінну суміш – до її складу входять мед, горіхи, лимон, – пояснює пані Інна.

Не всі люди розуміють важливість їхньої діяльності, зізнаються волонтери. Але ті, хто розуміє, відгукуються завжди. І коли оголошується загальний збір, приносять усе, що мають у господарстві. Овочі, фрукти, молоко, м’ясо. Хто скільки може.

Пані Наталя розповідає, що вони плетуть сітки із жовтня 2022 року. Для цього збираються після роботи.

Сітки для військових

Великих сіток виходило дві на тиждень, меншого розміру - плетуть більше

– Коли розмір сіток був великий – 10 на 12 метрів, то виходило дві на тиждень. Якщо треба менші, то більшу кількість робимо. Тканину привозять волонтери. Коли тільки об’єдналися, наші аграрії допомогли придбати основу для плетіння. А матеріал ми принесли з дому – все, що було біле: простирадла, підковдри. Переселенці, які жили в нашому селі, допомагали різати тканину, а ми плели. Потім матеріал закінчився, тож ми знайшли волонтерів, які надають матеріал та відвозять готові сітки бійцям, – говорить пані Наталя.

Це важка робота, зізнаються жінки. Але коли розумієш, для кого вона призначена, про це якось забувається.

– Наша сітка комусь збереже життя, тож важко чи ні, а наша робота необхідна. Єдине, що турбує: хотілося, щоб до нашого осередку приєднувалися нові люди. Бо чим більше людей, тим більший обсяг роботи буде зроблений, – кажуть жінки.

Волонтерки Станичненського округу

Волонтерки Станичненського старостинського округу

Усе для Перемоги

У Старовірівській громаді підтримка військових – зараз один з пріоритетних напрямів. І хоча сільська рада та місцеві жителі роблять усе можливе для цього, запинятися ніхто навіть не думає. Навпаки, шукають нові можливості.

– Я пишаюся нашими людьми, які вважають своїм обов’язком допомагати військовим. Це зараз єдина правильна позиція, бо всі мають підтримувати захисників. Тож усі звернення про допомогу від бійців ми розглядаємо та шукаємо, як найкраще можемо їх задовольнити. Те, що ми надали субвенцію у 35 мільйонів, не означає, що більше ніякої підтримки не буде. Як тільки надійде новий запит від військових, будемо дивитися, що зможемо зробити для хлопців, – зазначає Старовірівський сільський голова Микола Біндус.

Нагадаємо, що жителі Старовірівської громади облаштовують дитячі майданчики та парки. 

Також громада багато допомагає військовим.