Електропостачання на Харківщині: світло відновлюють там, куди повертаються люди

18.05.2023 11:25 Подих життя

Наразі в Харківській області без світла понад 26 тисяч абонентів. Енергетики спільно із саперами щоденно відновлюють електропостачання в селах та містах регіону. За травень планують заживити ще 23 населені пункти.

У перші дні повномасштабного вторгнення без світла на Харківщині залишилось 450 населених пунктів. Це Ізюмська, Куп’янська, Балаклійська, Барвінківська, Дергачівська та Золочівська громади. За даними енергетиків, 30 % області потрапили під обстріли та зрештою були знеструмлені. Про те, як енергетики спільно з саперами повертають світло у деокуповані громади Харківської області – у матеріалі мадіа «Слобідський край».

«Труднощі були через те, що персонал у перші часи такого навантаження дійсно не встигав ремонтувати всі точки відключення. Всі були дуже патріотично налаштовані, ризикували, але в деяких випадках не могли навіть дістатися до потрібних місць», – розповідає про перші дні війни заступник технічного директора АТ «Харківобленерго» Олександр Кишинський.

Після деокупації Харківщину чекали нові виклики – щільно заміновані території. За підрахунками енергетиків, зараз в області заміновано близько семи тисяч кілометрів ліній електропередач.

«Це дуже велика цифра. Були навіть випадки загибелі серед персоналу. Ми організувалися з ДСНС - і тепер попереду йдуть сапери, а за ними наші бригади. Наприклад, Балаклію деокупували першу з Харківської області. Проте вся територія громади, навіть місто, й досі вважається замінованою, хоча вже минув майже рік. Там ми й досі не скрізь відновили електропостачання. Залишається два населених пункти, які намагаємось якнайшвидше зробити», - говорить Олександр Кишинський.

За даними енергетиків, найбільше постраждала Ізюмська громада. Там дуже велика кількість пошкоджень електричного обладнання та ще й замінована територія. Зараз в Ізюмській громаді найбільша кількість населених пунктів, які ще не заживлено.

«Мова йде про південний напрямок. Понад три місяці сапери не можуть пройти цю ділянку до кінця. Вдень вони можуть пройти від 60 до 100 метрів», — розповів Олександр Кишинський.

Найпроблемнішими виявилися села Букине та Студенок. У останньому днями вдалося відремонтувати високовольтну лінію, яка живить село, а також 40% внутрішньої мережі 0,4 кВ. Щоб повністю відновити там електропостачання, знадобиться ще близько місяця.

Розміновувати Ізюмщину саперам допомагає спеціальна машина, яку подарував американський бізнесмен Говард Баффет. Вона значно полегшує роботу піротехніків, бо здатна очищати замінування різних типів: з протипіхотними й протитанковими мінами, а також знищує боєприпаси, що не розірвалися.

За словами енергетиків, ще одна з найбільш постраждалих громад – Чугуївська. Також великі пошкодження мережі у населених пунктах Гракове, Мосьпанове, Чкаловське.

Нещодавно у Гракове вдалося повернути світло. На це знадобилось близько чотирьох місяців. Понад 80% електричного обладнання в селі зазнало пошкоджень.

«На цій ділянці підірвалося 4 одиниці спеціальної техніки для розмінування. Це механічні розмінування, не сапери, а саме те, що вигрібає, перемелює ґрунт та боєприпаси», - зазначають в АТ «Харківобленерго».

А під час відновлення високовольтної лінії між селами Гракове та Мосьпанове сапери знайшли рекордну кількість мін. Вони лежали дуже щільно, між двома прольотами, на лінії протяжністю всього 300 метрів. 

«Це рекордна кількість мін за весь час роботи високовольтного РЕМ. Сапери деактивували їх та вивезли з місця виконання робіт. Далі ми вже змогли продовжувати тут працювати із залученням спецтехніки», - повідомив начальник Харківського високовольтного району електричних мереж АТ «Харківобленерго» Олександр Ганус.

Роботи щодо відновлення цієї лінії вже на завершальному етапі. Енергетики обіцяють, що найближчим часом заживлять і село Мосьпанове.

Наразі першочергово енергетики та сапери працюють над відновленням електропостачання там, куди повертаються люди. Бригади працюють у таких населених пунктах: Малинівська громада – Мосьпанове; Оскільська громада - Студенок, Співаківка, Заводи; Балаклійська громада – Вітрівка; Барвінківська громада – Велика Комишуваха, Курулька; Старосалтівська громада – Старий Салтів; Золочівська громада – Уди, Костянтинівка, Андріївка; Циркунівська громада – Черкаські Тишки, Руські Тишки; Дергачівська громада – Прудянка, Руська Лозова.

Остаточних прогнозів, коли вдасться заживити ці населені пункти, фахівці не дають. Хоча у травні енергетики планують відновити світло у 23 населених пунктах регіону. Швидкість заживлення залежить від темпів розмінування.

В останню чергу будуть заживлюватися населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Через постійні обстріли у таких селах та містечках майже не залишилося людей. Потрапити туди не можуть ні сапери, ні електрики.

«Це прикордонні населені пункти, такі як Гур'їв Козачок та Сотницький Козачок Золочівської громади, деякі - у 200 метрах від державного кордону. Бойові дії там відбуваються щодня. Це Вовчанська громада, саме місто Вовчанськ, яке перебуває під щоденними обстрілами, частина Липецької громади. Буває, що декілька днів не можемо в’їхати у населений пункт, бо його щільно обстрілюють. Наприклад, село Хатнє Великобурлуцької громади, селище Дворічна, місто Куп’янськ тощо.Ну і Борова, це межа з Луганською областю. Там декілька населених пунктів обстрілюються, і ми не можемо поки направляти туди свої сили», - говорить заступник технічного директора АТ «Харківобленерго» Олександр Кишинський.

Станом на травень у Харківській області без світла залишаються 26 105 абонентів у 99 населених пунктах. Загалом впродовж цього місяця енергетики планують відновити 92 кілометри ліній електропередачі напругою 35 кВ, 97 кілометрів ліній 10 кВ і 271 км лінії 0,4 кВ.

За час війни загинуло троє співробітників «Харківобленерго», 12 отримало травми, 7 з них важкі. 

Раніше ми писали, що енергетики повернули світло у два прифронтових села Куп’янського району.

Більше новин Харківська область читайте на нашому сайті.

Автор:
Ксенія Карпенко