Як ДІЯти: куди звертатись ізюмчанам, аби полагодити житло

На Харківщині активно реалізується державна програма є-Відновлення. Ізюм – одне з найбільш постраждалих міст регіону внаслідок війни. Як виконується програма у місті – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

Понад місяць тому Кабінет Міністрів дав зелене світло державній програмі єВідновлення. Вона спрямована на отримання грошової допомоги для здійснення поточного (дрібного, некапітального) ремонту житла, пошкодженого внаслідок повномасштабного вторгнення рф. Це реальна можливість допомогти людям створити комфортні умови проживання в осінньо-зимовий період.

Ідеться, зокрема, про відновлення покрівлі, підлоги, про заміну вікон та дверей. В Ізюмі такого ремонту потребують 323 багатоквартирні будинки і майже дві тисячі приватних осель. Тож для обговорення ситуації керівництво міста провело чергову нараду з відповідальними за роботу на кварталах. В її роботі брали участь начальник Ізюмської міської військової адміністрації Валерій Марченко, заступник міського голови Михайло Іщук, начальник Ізюмського районного управління поліції Дмитро Грінчак, головний архітектор міста Олександра Церетеллі та інші посадові особи. 

Хто може отримати кошти для ремонту

На допомогу держави можуть розраховувати практично всі громадяни, які є власниками або співвласниками приватних будинків, квартир, житлових приміщень, що були пошкоджені під час бойових дій. Вимоги дві – об’єкти мають бути на звільненій території і не відремонтовані власноруч. Якщо хтось уже здійснив частковий ремонт, то він зможе подати заявку на виділення коштів для завершення роботи. Але тут останнє слово за комісією від місцевої влади, яка визначатиме ступінь руйнації житла і кількість коштів на відшкодування збитків.

Програма поширюється виключно на ті житлові об’єкти, які занесені до Реєстру речових прав. Першочергове право на допомогу мають учасники бойових дій; особи з інвалідністю внаслідок війни; ветерани війни; особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації; члени сімей загиблих військових; багатодітні сім’ї; особи з інвалідністю I та II груп; батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу; опікуни/піклувальники; прийомні батьки та патронатні вихователі; діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування.

Не зможуть претендувати на грошову допомогу громадяни, які вже відремонтували житло самостійно, тобто за свої кошти; жителі багатоквартирних будинків, котрі хотіли б відремонтувати місця загального користування (дахи, під’їзди тощо); люди, в яких житло зруйноване і ремонту не підлягає.

Ізюм, Харківська область, зруйнований будинок

– Програма здебільшого стосується приватного сектора, тут механізм дій доволі зрозумілий. А от щодо багатоповерхівок ситуація інша. Якщо будинок зазнав незначних ушкоджень, то кошти окремо на кожну квартиру не виділятимуться. Ремонт вестиметься комплексно, включаючи всі інженерні мережі (опалення, водопровід, електроживлення та газопостачання), – зазначив начальник міської військової адміністрації Валерій Марченко. 

Як подати заявку про пошкоджене майно

Процес подання заявки та отримання коштів для громадянина максимально простий. Спочатку треба подати інформаційне повідомлення про зруйноване майно через застосунок «Дія» або звернутися до працівників Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за адресою: м. Ізюм, вул. Соборна, 50. Важливо створити банківську картку «єВідновлення» в одному з банків-партнерів або в «Дії». Наразі до єВідновлення підключені Ощадбанк, Монобанк, ПриватБанк, Сенс Банк, А-Банк, ПУМБ. Список банків-партнерів поповнюватиметься в міру їх підключення до єВідновлення.

Багато власників пошкодженого війною житла не можуть подати заявку в програму єВідновлення, щоб отримати гроші на ремонт, оскільки додаток «Дія» не підтягує нерухомість. У такому випадку заявку можна подати двома способами:

  1. Офлайн. Звернутися до державного реєстратора при органі місцевого самоврядування громади, який внесе дані до реєстру, а в разі необхідності – подасть запит до БТІ. Після цього нерухомість повинна підтягнутися в «Дії». До реєстратора потрібно йти, підготувавши паспорт, ідентифікаційний код платника податків, документи на нерухомість (свідоцтво про право власності, видане нотаріусом, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про придбання тощо) або їх копії.
  2. Онлайн. На порталі «Дія» потрібно обрати послугу «Державна реєстрація прав на нерухоме майно», а потім – опцію «Подати заяву». Далі необхідно заповнити онлайн-форму на отримання послуги; завантажити необхідні документи на нерухомість у форматі PDF або JPG; перевірити заявку і скріпити її електронним підписом. Перевірити статус заявки можна на порталі «Дія».

Важливою складовою в процесі підготовки документів є Акт обстеження стану житла. Дату і час перевірки визначає місцева комісія. 

Правоохоронці підставляють плече допомоги

Як зазначив під час заходу начальник Ізюмського районного управління поліції Дмитро Грінчак, подання заяви про пошкоджене чи зруйноване майно до управління поліції є правом кожного громадянина, але необов’язковим кроком у процедурі отримання відшкодування. Тому просив не перевантажувати правоохоронців перевірками житла.

З цього приводу учасники наради повідомили, що напередодні по квартирах ходили молодики, укладали, так би мовити, угоди на ремонт вікон чи ще чогось. До того ж давали список, що для цього потрібно. Хто вони, ніхто не знає. Керівник поліцейського управління порадив, якщо таке відбувається, телефонувати до правоохоронців за номерами:

096 366 11 11 – начальник Ізюмського районного управління поліції Дмитро Миколайович Грінчак;

067 683 19 37 – начальник слідчого відділу Тимур Олександрович Тертишний;

066 874 89 45 – заступник начальника слідчого відділу Олексій Іванович Дубюк. 

Гроші – лише на ремонт житла

На запитання, хто буде опікуватися багатоповерхівками, заступник міського голови Михайло Іщук відповів, що або ОСББ, або управляюча компанія. Суму компенсації в кожному окремому випадку визначатимуть члени комісії на основі затверджених в урядовій постанові розрахунків. Якщо рішення позитивне, власнику пошкодженого житла перерахують кошти на картку «єВідновлення».

Допомога надаватиметься в безготівковій формі і може бути використана протягом одного року з дня її отримання. Як пояснив Михайло Іщук, гроші можна використовувати на придбання будівельних матеріалів та на оплату будівельних робіт. Утім оплатять роботу лише тих підрядників, що зареєструвались у Програмі єВідновлення. Що стосується зруйнованих гаражів, сараїв, клунь й інших господарських прибудов, то цим займатиметься зовсім інша комісія.

Узагалі це перший крок держави для відновлення пошкодженого та знищеного житла в Україні. Наразі розробляється інструмент для проведення капітального ремонту житла.

Також розпочнеться наступний етап реалізації державної політики щодо компенсацій. Зокрема, стартує практична імплементація закону № 2923, який запроваджує механізм компенсації за знищене житло. Зокрема, громадянам надаватимуться житлові сертифікати, з допомогою яких можна буде придбати нове житло.

Уся інформація, яка стосується єВідновлення, буде публікуватися на сайті послуги https://erecovery.diia.gov.ua/, онлайн-ресурсах Міністерства відновлення. Окрім цього, додаткову інформацію можна отримати, звернувшись на спеціальну урядову гарячу лінію 1545 (кнопка 2) або до служби підтримки «Дії».

Автор:
Микола Калюжний